7. dubna 2009 –– architektura –– Daria Esíčková
Nizozemské studio NL Architects navrhlo pro Tchaj-pej do mezinárodní architektonické soutěže pozoruhodné divadelní centrum. Z bílých kostek vytvořili jednu velkou děrovanou kostku připomínající stůl se třemi sály a dalším využitím jako multimediální knihovna, obchody, galerie, bazén nebo bruslení na balkónech.
Struktura komplexu se skládá především ze tří divadel zahrnující jedno velké divadlo s 1500 místy a dvou menších divadel s 800 místy k sezení. Cílem autorů bylo zpřístupnit objekt široké veřejnosti tím, že do ní navrhli takzvané Město ve městě.
Budova o rozměrech 110 metrů na délku, 80 metrů na šířku a 64 metrů na výšku je jednoduchá, ale sofistikovaná, elitářská, přístupná, ale hlavně inovativní. To byly výzvy, jichž se NL Architekti ujali a zvládli je více než s přehledem. Podařilo se jim zkombinovat všechny již zmíněné elementy při projektováni tohoto komplexu.
Uvnitř centra můžete nalézt vyvýšený fragment města, veřejný prostor pro procházky, s množstvím kulturních složek v podobě multimediální knihovny, hudebních obchodů, galerií, hal,barů, restaurací a klubu. Balkony a terasy mají své specifické využití jakožto bazénu, plochy pro bruslení, hřiště, zahrady , kavárny a casina. Součástí Taipei Performing Arts Center jsou tři divadla. Ta se budou nacházet v rozlišných výškách. Přičemž předscéna divadla se nachází na jihovýchodní noze budovy.
Design, jež tvoří čtyři nohy, které podpírají jakoby svrchní desku stolu, byl kritiky od základu oceněn, ovšem dvě věci byli tvůrcům přeci jenom vytčeny. Jedná se o akustiku, která bude v této masivní struktuře katastrofální a druhá výtka se týká slunce, jehož bude nedostatek v některých místech budovy.
Nohy jsou naprogramovaný tak, aby sloužily jako malé mrakodrapy. Všechny čtyři jsou jiné. Jedna má střední část s masivní rozlohou, který se zužuje v půli cesty a poté opět rozšiřuje. Další má zase přerostlou dolní část, která nese v základech jevištní divadlo a se stává více úzkou se svou rostoucí výškou. Další je nízká ve spod a rozšiřuje se směrem k vrcholu, kde se nachází velkolepý velký divadelní sál.
Dodatečným aktivem tohoto komplexu je městský volný prostor, který se zde vytváří. Trojrozměrné náměstí tvoří neoficiální foyer pro budovu jako celek. Není zde žádné rozhraní, žádný práh. „Pojďte dovnitř, je otevřeno!“ hlásají tvůrci z NL Architects. „Jedná se o náměstí se střechou. Slunce i déšť jsou automaticky drženy venku. Je to otevřené prostranství, ale zároveň kryté a překvapivě budova obsahuje více prázdnoty než masy, jednoduše řečeno vytvořili jsme 3D náměstí,“ přibližují svůj návrh nadějní architekti.
A nakonec uvnitř zabudovaný Hotel of Performing Arts může svým hostům poskytnout až 60 pokojů s vyhlídkou na město a jeho velkolepé interiéry. „Mimo jiné jsme navrhli bar, jehož hlavní revolta spočívá v jeho poloze – je zavěšený ze stropu,“ dodávají k návrhu budovy architekti.
Na konci ledna vyhrála architektonická kancelář Office for Metropolitan Architecture (OMA) soutěž na výstavbu Tchaj-pejského divadelního centra a tak se návrh NL Architects realizovat v Tchaj-peji nebude. Možná si ale najde jiné místo.
Čtěte celý článek OMA postaví Tchaj-peji kosmické divadelní centrum
Čtěte celý článek Visiondivision navrhli pro Tchaj-pej divadlo Tornado
Foto a zdroj: NL Architects