23. listopadu 2017 –– architektura –– Ondřej Krynek
Kreativní agentura Framlab, která sídlí v Oslu a New Yorku, se začala zabývat problematikou lidí bez domova. V New Yorku je totiž aktuálně největší množství lidí bez domova od 30. let minulého století. Navrhli proto modulární systém přístřešků Homed, které by měly tvar hexagonů a byly by uchyceny na některé z nevyužitých stěn bytových bloků.
Světová města zažívají největší nárůst populace v historii a zahušťují se mnohem větší rychlostí než dříve. Ve městech jako je New York jsou pozemky extrémně drahé a nájemné je na velmi vysoké úrovni. I to je jeden z důvodů, proč zde stoupá počet lidí bez domova. Každoročně spí na ulici přes 61 000 lidí a další tisíce spí ve stanicích metra a jiných veřejných prostranství.
Framlab se proto rozhodli navrhnout řešení, které by nezabralo nic z veřejného prostoru. Jejich koncept bydlení Homed cílí na nevyužité stěny bytových domů, které by sice mohly být zaplněny reklamou, ale nachází se tu vhodnější využití. Na stěny domů by byla přimontována lehká konstrukce podobní lešení, která by byla osazena buňkami s tvarem hexagonů. Podle velikosti stěny by mohlo být osazeno až několik desítek buněk na jedné stěně.
Každá buňka by sloužila k přepsání jedné, maximálně dvěma osobám. Přístup do buněk by byl po schodišti a nechyběly by ani buňky se sprchami a sociálním zařízením. Americká organizace Department of Homeless Services má roční rozpočet 955 milionů dolarů a Framlab poukazuje na mnohem efektivnější vynaložení nákladů na takovéto řešení.
Čtěte další články na téma bydlení a New York
Foto a zdroj: Framlab