5. června 2009 –– architektura –– Ondřej Krynek
V čínské autonomní oblasti Mongolska ve Vnitřním Mongolsku, se dokončuje v nově vznikajícím městě Erdos pozoruhodné 40 metrů vysoké Erdos Museum, které navrhlo světoznámé futuristické pekingské studio MAD. Pod mimozemskou skořápkou z leštěného kovu se bude nacházet ohromující fluidní interiér.
V nehostinné poušti Gobi na severu Číny v oblasti Vnitřní Mongolsko, začalo na popud městské vlády vznikat nové město Erdos, jehož součástí bude i právě dokončované Erdos Museum. O jeho návrh se postaralo kontroverzní futuristické architektonické studio MAD z Pekingu, jenž se již dříve proslavilo mnoha architektonickými vizemi jako vystřiženými z vědeckofantastické literatury.
Výstavba muzea s výslednou užitnou plochou přes 41 tisíc metrů čtverečných, začala v roce 2005. Architekti navrhli budovu v reakci na nepravidelnost města jako amorfní tvar s tenkou leštěnou kovovou skořápkou, z níž bude po stranách vyčnívat jen dvojice velkých oválných oken. Na vládní přání měla budova symbolizovat slunce a studio pojalo celý projekt jako Stále svítící slunce nad zelenou krajinou. Speciální kovové leštěné pláty mají totiž odrážet sluneční svit tak, že bude budova neustále zářit.
Interiér je rozdělen na několik výstavních sálů, které propojují haly a chodby s vysokými stropy. Fluidnost tvaru muzea se přenáší i do interiéru a tak veškeré zdi budou zakřivené a lesklé. Částečně prosklený strop bude do těchto prostor přinášet dostatek denního světla. Celý interiér je koncipován tak, aby návštěvníky přivedl do zcela jiných dimenzí. V současné době se dokončuje fasáda a otevření muzea je plánováno na rok 2010.
Foto a zdroj: MAD