23. dubna 2018 –– architektura –– Ondřej Krynek
Katarské hlavní město Dauhá se může pochlubit dalším architektonickým pokladem. Tentokrát jím je Katarská národní knihovna, kterou navrhlo nizozemské architektonické studio OMA vedené slavným Remem Koolhaasem. Megalomanská budova má tvar připomínající vybroušený drahý kámen. Interiér je překvapivě celý otevřený.
Arabské země tradičně už mnoho let sahají po západních či východních architektech, kteří v jejich zemích navrhují urbanistické plány i jednotlivé stavby s mnoha různými využitími. Nejinak tomu je v Kataru, pro jehož milionové hlavní město Dauhá navrhl v roce 1995 japonský architekt Arata Isozaki urbanistický koncept složený ze vzdělávacích a výzkumných objektů, jenž je od roku postupně 2003 naplňován.
Katarská národní knihovna v sobě spojuje tři dříve samostatné budovy: Národní knihovnu Douhá, Veřejnou a univerzitní knihovnu i Knihovnu dědictví. Rem Koolhaas se svým týmem se zamýšleli nad podobou knihovny v současném digitálním věku. Výsledkem jejich zkoumání je budova s tvarem vybroušeného drahého kamene s velkým proskleným oknem pro dostatek denního světla, velkým prostranstvím před budovou a majestátním vstupem. Vše postaveno na geometrii, jednoduchosti a kvalitních materiálech.
Interiér nabízí 42 000 metrů čtverečních užitné plochy. Jednotlivé části budovy nejsou oddělené, ale velmi důmyslně propojené. Středem je místo pro setkávání, čtení a posezení různých typů. Regály s volně dostupnými knihami jsou umístěné v jednotlivých cípech budovy a přístupné po schodištích či cestách. Knihovna se vzácnými knihami je umístěna v podzemí a její stěny jsou obloženy kamenem. Nechybí nezbytné provozní úseky pro půjčování knih a další zázemí.
Čtěte další články na téma knihovna a OMA
Foto: Iwan Baan
Zdroj: OMA