17. června 2009 –– architektura –– Eva Rajlichová
V květnu letošního roku vznikla Národní technická knihovna. Jde o transformovanou Státní technickou knihovnu, která se stěhuje do nového působiště v areálu Českého vysokého učení technického. Nová budova Národní technické knihovny ještě není zcela dokončená, ale už teď je zřejmé, že jde o pozoruhodnou stavbu.
Na fasádě Národní technické knihovny v pražských Dejvicích možná náhodného kolemjdoucího nejprve zaujmou kvóty 263 a 21. Vypadají totiž, že je na dvouplášťové ale křehce vyhlížející fasádě někdo zapomněl.
Ale jde o záměr studia Laboratoř, které vytvořilo logo i vizuální styl nové budovy. Číslo 263 označuje obvod budovy, a 21 zaznamenává její výšku. Piktogramy, které najdete uvnitř budovy pojednali nejen účelně ale i hravě, nechybí ani figurka vědeckého pracovníka, který má místo hlavy příznačně knihu nebo kojenec s číslovkou 35.
„To znamená nosnost toho pultu,“ vysvětluje Petr Babák ze studia Laboratoř. „Chtěli jsme do té knihovny přinést zas nějaký takový náš pohled na věc, trochu to odlehčit,“ doplňuje. Zábavné je i označení učeben, ty mají nejen pořadové číslo, ale každá z nich má i příslušné IQ, a podle designérů je jen na vás kam si sednete.
Podobně neformálně je pojatý i nábytek. „Je tu celá škála tvarů, je tu nábytek na kterém se dá nejen studovat, ale jsou tu i místa, kde se mohou lidé pohodlně natáhnout,“ objasňuje Ondřej Tobola ze studia Hippos, které samo navrhlo do interiéru šestihranné sedací bloky. Jinak v interiéru najdeme nábytek od Konstantina Grcice a především značky Vitra.
Oba jmenovaní se shodují na tom, že jejich práce je výsledkem nadstandardní spolupráce s tvůrci budovy – ateliérem Projektil architekti. Díky originálnímu technickému řešení bude přízemní patro Národní technické knihovny průchozí. Půjde o místo, kde se budou moci setkávat studenti ze všech fakult ČVUT , ale podle architekta Petra Leška přístupné bude i veřejnosti.
„Ten dům je hodně kompaktní, a tak bylo potřeba ten vnitřní prostor nějak diferencovat, to nám umožnila dvorana, která proniká skrz celou stavbu až dolů a zároveň ji osvětluje.“ Prostorné atrium s barevnou podlahou pomaloval známý rumunský výtvarník Dan Perjovski – a architekti jsou s jeho výzdobou prý spokojeni. „Každá stavba má hodně vrstev, jednou z nich je právě i výtvarné dílo, je to zas přínos výtvarníka, jeho vnímání toho prostoru, pro nás jako architekty rozhodně skvělá zpětná vazba,“ doplňuje architekt.
I přesto, že Národní technická knihovna má zcela jasný účel a splňuje parametry vysoce moderní knihovny, díky promyšleným detailům a také možná díky šťastné souhře všech zúčastněných autorů jde o prostory vkusné a přátelské. Do plné krásy se bude ještě pár měsíců klubat, už teď ale nezbývá než jejím budoucím uživatelům tiše závidět. Otevření knihovny se plánuje na magické datum 9.9. 2009.
Čtěte celý článek Dokončuje se Národní technická knihovna v Praze
Čtěte celý článek Černý fix jako tetovací jehla Dana Perjovschiho
Foto a zdroj: Národní technická knihovna