9. června 2019 –– architektura –– Ondřej Krynek
Dánský architektonický ateliér EFFEKT představil svůj vizionářský Urban Village Project, který je modelem pro rozvoj cenově dostupných a udržitelných domů v různých koutech po světě. Modulární objekty mohou vzniknout všude po světě a to velikostech od malých studií až po dvoupodlažní byty. Klíčovým prvkem projektu je sdílení některých prostor s ostatními byty.
Celý projekt je založen na sdílení. Myšlenka je postavená na vybudování bytových domů s jednotlivými různě velkými byty, kde by obyvatelé sdílely části, které nejsou obývací. Design je postaven na modulárních dřevěných krychlích a kvádrech. Hlavní stavební jednota jsou byty. Nejmenší je studio s plochou 36 metrů, střední má 72 až 90 metrů, největší pak 144 metrů.
V jednotlivých bytech by nebyly zahrnuty neobytné prostory, které by byl sdílené celým domem nebo v některých případech komplexem. Každý dům by měl sdílenou kuchyni, úložné prostory, prádelnu, dílnu, parkoviště pro sdílení elektrických vozů a kol, kavárnu, fitness, obchod s potravinami, případně i hernu nebo velký komunitní obývací pokoj. Komplex by bylo možné doplnit o hřiště, zahrady, tvůrčí prostor, pěstírny, zelené střechy a další dnes už samozřejmě součásti.
Cílem projektu je změnit chápání bydlení, udělat jej více dostupné, rovnější, ekologické a udržitelné do budoucnosti. Vymyšlený je tak zisk solární elektrické energie, zacházení s odpady i možnost modulárního růstu. Díky jednoduché konstrukci by mohly podobná komunitní sídla vyrůst v prolukách mezi domy, na volných prostranstvích za městy nebo ve městech jako výškové budovy.
Čtěte další články na téma bydlení
Foto a zdroj: EFFEKT a Urban Village Project