14. července 2019 –– architektura –– Ondřej Krynek
Ve středočeské obci Struhařov dokončili před několika měsíci architekti z ateliéru Stempel & Tesař Architekti nový Dům se šikmou střechou. Minimalistický bílý objekt s s klasickou sedlovou střechou zaujme především neobvykle stoupající šikmou střechou a tak optickému narůstání hmoty stavby. Interiér je stejně minimalistický jako exteriér.
„Sklon pozemku byl na délce domu asi 1,5 metru, tedy polovinu výšky jednoho podlaží. O stejný rozdíl jsme se rozhodli posunout vzájemně i jednotlivé podlahy – v příčném řezu má dům nakonec 6 výškových úrovní. Díky tomu je do domu bez ohledu na svažitost přímý vstup/vjezd z ulice. Odtud lze sestoupit do obývacího pokoje s kuchyní a jídelnou na úroveň zahrady. Prostor se otevírá do následujícího podlaží, na galerii s pracovnou. Schodiště dále stoupá kolem dětských pokojů se šatnou a koupelnou až k hlavní ložnici doplněné podobným zázemím,“ uvádí architekti Ján Stempel a Jan Jakub Tesař, kteří při navrhování postupovali podle tradičních hodnot našich předků.
„Nejníže položená část domu obsahuje technické zázemí. Obývací pokoj, zapuštěný do svahu, je dle definice ze zákona suterénem, to znamená, že má dům stále jedno nadzemní podlaží a podkroví! Sklon hřebene proti svahu kopíruje vnitřní prostorové uspořádání, nezvyklá forma domu tak odpovídá příčnému rozdělení půdorysu a posunu úrovní o poloviční výšku patra,“ dodávají k řešení projektu, na kterém pracovali od zahájení k realizaci necelé čtyři roky.
Interiér domu je stejně minimalistický jako exteriér. Dominantou jsou velká okna vpouštějící dovnitř dostatek denního světla. Zajímavostí je přiznání stavebních materiálů, takže se v interiéru objevují dřevěné trámy podpírající patro s knihovnou nebo obnažený betonový strop, ke kterému se hezky hodí čiré skleněné schodiště. Kuchyně i vestavěný nábytek je ze světlého dřeva. Téměř všude jsou pak použita přisazená svítidla z matného bílého skla.
Čtěte další články na téma bydlení
Foto: Filip Šlapal
Zdroj: Stempel & Tesar