14. srpna 2019 –– architektura –– Ondřej Krynek
Na periferii za záhumení cestou v Seči vyrostla před několika měsíci nová prodejna především potravin. Navrhl ji pražský architekt Jan Žalský spolu s dalšími čtyřmi spoluautory v rámci workshopu, kde byla vybrána formou fyzického modelu nejlepší varianta. Přízemní stavba s přiznanými stavebními materiály má tvar inspirovaný tradiční stodolou.
„Prototyp této typologie byl realizován před pěti lety v Heřmanově Městci. Zde byl nově doplněn o bydlení určené přímo pro prodejce. Předobrazem realizované stavby byly stodoly – stavby na rozhraní. Proto tak výrazně převýšená střecha a symetrie čelních fasád. A taky představa domu uzavřeného, spíše do sebe orientovaného, protože kontext neumožňuje jinak. Stejně jako u jiných supermarketů není potřeba výloh. Jen vstup. Plné stěny jsou nutné pro vyložení zboží,” uvádí architekt Jan Žalský, se ktrým na projektu spolupracovali Vít Podráský, Lenka Milerová, Lukáš Koubek a Monika Jasioková.
„To, co je zde navíc a tvoří atmosféru, je světlo prostupující shlukem prken sbitých vazníků. Tektonika stavby je čitelná vně i uvnitř. Použité materiály civilní. Na dvojici pylonů vyzděných z betonových tvárnic sedí valbová střecha tvořená příhradovou konstrukcí. Výšku příhradových vazníků určuje rozpon. Vazníky pak definují tvar střechy. Stavba byla opatřena průběžnou markýzou opláštěnou makrolonem (předpokládáme navršení zboží pod markýzou) a soklem. Směrem na sever je sokl protažen až k záhumení cestě a doplněn čtveřicí sakur,” dodává k novostavbě ve městě Seč, které má asi 1700 obyvatel.
Interiér zdánlivě malého objektu nabízí dostatek místa pro veřejnou část obsahující prodejnu, knihovnu, sklad, spíž, kuchyni i další nezbytné prostory i obytnou část, kde prodejce potravin celoročně bydlí. Tato třetina domu nabízí ložnici, obývací pokoj, kuchyni a koupelnu. Interiér má jednotný surový až industriální vzhled.
Čtěte další články na téma bydlení a obchod
Foto: Tomáš Rasl
Zdroj: Jan Žalský