23. prosince 2019 –– architektura –– Ondřej Krynek
Nizozemské designérské studio Prototype 2030 se snaží podpořit větší využití větrných elektráren v krajině. Navrhli proto dva koncepty, které by mohly usazování elektráren do měst a obcí zatraktivnit. Prvním jsou větrné elektrárny s tvary písmen, které by například označovaly jména měst. Druhé je pak aplikace ukazující výrobu energie.
Využívání solárních, větrných a dalších ekologických způsobů energie je na vzestupu. Designérská dvojice Lieven Adriaenssen a Michiel Cornelissen se rozhodli udělat větrnou energii atraktivnější a po vzoru nápisu IAMsterdam navrhli typografickou sadu Windwords větrných elektráren, které by mohly v krajině napsat nápis. Využít by se to dalo nejvíce u velkých měst či turisticky atraktivních lokalit. Součástí návrhu je i možnost vstoupit do elektrárny a vystoupat na rozhlednu.
Druhý projektem je aplikace Windswitch pro chytré telefony. Napojená je na turbíny v blízkosti majitelů, kteří by podle filozofie designérů měli část příjmů ze zisku energie těžit. Občan postižený dopadem větrné elektrárny nebo přímo majitel půdy, na níž by elektrárna stála, by přesně viděl zisk v reálném čase.
Čtěte další články na téma ekologie a typografie
Foto a zdroj: Prototype 2030