4. září 2009 –– architektura –– Zdeněk Robin Scholze
Před dvěma lety uveřejnilo Parrish Art Museum ve spolupráci se architekty Herzog & de Meuron návrh na vybudování vznešenějších prostor pro své cenné sbírky místních umělců. Dokončení nové budovy bylo naplánováno na letošní rok, místo toho se veřejnost dočkala přepracovaného zjednodušeného konceptu s přijatelnějším postupem realizace.
Novou podobu budoucího muzea si vyžádaly nároky na flexibilní, udržitelné a ekonomické zvládnutí celého projektu. Na pěti a půl hektarovém pozemku oblasti Water Mills pod správou města Southampton vyrostou dvě paralelní křídla spojená páteřním koridorem táhnoucím se mezi oběma křídly. Celkem tak bude mít muzeum k dispozici přes 4000 metrů čtverečních (což představuje více jak dvojnásobek dnešní výměry). Vedle prostorů pro zázemí, stálé expozice a dočasné výstavy, se také počítá s místnostmi pro vzdělávání, projekcí a kavárnu s kuchyní.
Účelem stavby je spojení s okolní přírodou, část muzea by měla plynule přejít v travnatou louku s planými rostlinami a borůvkami jako lákadlem pro děti v severní oblasti. Na harmonii si studio Herzog & de Meuron velmi zakládá, proto veškeré prvky tvoří elegantní soulad použitých tvarů a materiálů. Pro ještě impresivnější zážitky se bude podél celé budovy vléct přístřešek pro zastínění, který dále přejde v rozlehlou terasu využitelnou pro odpočinek a rozjímání. Neopomenuta nezůstala ani orientace budovy, její severojižní orientace poskytne nejlepší světelné podmínky, jaké Long Island nabízí.
Původní návrh na vybudování nových prostor z roku 2006 si nesl za cíl nabídnout návštěvníkům atmosféru umělecké kolonie, kterou mělo ztvárnit přibližně třicet nepravidelných spojených bloků evokující dojem rozmanité vesničky.
Parrish Art Museum bylo založeno v roce 1898 Samuelem Parrishem a své poslání předvádět díla umělců východního cípu Long Islandu plní dodnes. Díky své věrnosti v propagaci místních umělců z období 19. a 20. stolení se muzeum i po 111 letech svého působení řadí mezi nejstarší nejpopulárnější svého druhu na ostrově.
Švýcarská architektonická společnost Herzog & de Meuron má na svém kontě takové projekty, jako jsou Pekingský národní stadion pro Olympijské hry 2008, Allianz Arena v Mnichově, obchodní dóm značky Prada v Tokiu, rozšíření Tate Gallery of Modern Art v Londýně a mnohé další. Založena byla Jacquesem Herzogem a Pierrem de Meuronem v Basileji v roce 1978 a od té doby vlastní pobočky v Londýně, Mnichově, Barceloně, Pekingu a San Francisku.
Foto: Herzog & de Meuron
Zdroj: Parrish Art Museum