23. června 2020 –– architektura –– Ondřej Krynek
Velmi neobvyklý dům vyrostl v nové obytné čtvrti v Třebíči. Pražský ateliér Not Bad navrhoval do svahu dům pro babičku, který má klasické tvary se sedlovou střechou, ale postaven je z pohledového betonu, skla a s interiérem ze dřeva. U domu nechybí malá zahrádka na střeše garáže a do země zapuštěný bazén.
„Protože byly tvar, objem a orientace předem dány, zbývající ztvárnění vnější formy už je jen ryzím projevem vnitřního uspořádání a snahy o nízkou energetickou náročnost. Velkorysé členění na veliké plochy hladkých omítek a zasklení ve smrkových rámech, výhledů a průhledů je příjemným zklidněním v pestrém kontextu. Servisní jádro domu osvobozuje fasádu a uvolňuje dispoziční řešení. Spojitý interiér plyne mezi místnostmi a patry. Průhledy napříč v obou směrech uvolňují napětí mezi vnitřkem a vnějškem. Hrubé betonové tvárnice a strop z pohledového betonu vynesený robustním ocelovým průvlakem s táhly jsou výsledkem racionálních úvah o úspoře finančních i výrazových prostředků,” uvádí architekti Dominik Saitl a Benedikt Markel.
„Hebké povrchy podlah a nábytku z březové překližky korunované obloukem v hřebeni střechy jsou naopak pečlivě zvolenou estetickou vrstvou, která z domu dělá domov. Oba kontrastující přístupy mají společného jmenovatele v precizně zpracovaných detailech, které nestárnou a výrazové úspornosti, která nechává volný prostor pro hlavní smysl existence domu – život v něm. Dům vznikl pro babičku, její specifický životní styl a nároky. Otázky které v procesu navrhování bylo třeba správně zodpovědět vyústily v řešení, které stejně jako svěží babiččina duše nezestárne. Garáž se zelenou střechou je nekompromisním vymezením vůči výškovému rozdílu obou přiléhajících komunikací,” dodávají.
Velmi originální řešení domu, který vznikal asi čtyři roky, určitě nechává diváka zamýšlet nad stářím a fungováním v podzimu života. Třípatrový dům, pravděpodobně bez výtahu by mohl být problémem, ale neznamená to, že takový dům by majitelka musela využívat do konce svých dní. Lehce by se dal přenechat mladší generaci, která by jej po malých úpravách jistě uvítala jako nadčasové sídlo i za několik desítek let.
Čtěte další články na téma bydlení
Foto: Benedikt Markel
Zdroj: Not Bad