6. října 2020 –– architektura –– Ondřej Krynek
Před pěti lety začala rekonstrukce renesančního domu na náměstí ve Znojmě. Podle návrhu ateliéru ORA zde na základě požadavků investora vzniklo příjemné místo, kde se víno vyrábí, degustuje, prodává, ale i místo k posezení či nocleh. Krom moderní přístavby winebaru s posezením na dvoře se proměnil i průjezd a sklepy.
„Před pěti lety rekonstrukce začala malým winebarem. Prostor pod dvojicí křížových kleneb je přirozeně členěn na dvě části. U vchodu je posezení pro hosty, s výrazným lustrem ve tvaru kříže a dlouhá lavice. Druhé části dominuje objekt pracovního stolu/baru a fortelný regál na víno. Kleneb se nedotýkáme, pouze je nasvětlujeme. Křížení jsme použili jako základní motiv, který prostupuje celým interiérem,“ uvádí pět let trvajícímu projektu architekti Jan Veisser, Jan Hora a Barbora Hora.
„Dvůr je největší kvalitou projektu. Úzký pozemek je situovaný mezi dvojici vysokých zdí. Ta první je kamenná, krásně zvětralá, patřící bývalému kapucínskému klášteru, ta druhá je naopak holá zeď a patří předimenzovanému dlouhodobě nefungujícímu kulturáku z konce 80. let. Zdi rámují nádherný výhled do kapucínské zahrady a na reprezentativní budovu soudu. Výhled jsme ještě podpořili snížením ohradní zdi a demolicí dvorních bud. Provozní nutností bylo navrhnout ve dvoře přístavbu se servisními místnostmi. Rozhodli jsme se přimknout k ošklivé zdi kulturáku a tím jí upozadit a nechat co nejvíce vyniknout klášterní zeď. Přístavba stojí ve stopě bývalého dvorního křídla, které bylo za války zničeno,“ dodávají s tím, že výsledkem je soudobý pavilon, jehož střecha funguje jako vyhlídka.
Jedním z největších lákadel je návštěva sklepních prostor s utajenými dveřmi. Sklepy dostaly po rekonstrukci punc čistoty, ale nebylo jim nic ubráno na původní autenticitě. Ve sklepech najdeme nerezové tanky a hlavní výrobní prostory vinařství Nešetřil. Nechybí ani prostor pro klasické dřevěné sudy. Odsud sklepy navazují na historické podzemí města.
Čtěte další články na téma rekonstrukce
Foto: BoysPlayNice
Zdroj: ORA