21. října 2020 –– architektura –– Ondřej Krynek
Po roce byl dokončen další pozoruhodný projekt ateliéru OV-A na dejvické Vysoké škole chemicko-technologické v Praze. Po dřívější přestavbě uhelny nyní přichází efektní spojovací lávky. Dvě krystalicky tvarované prosklené lávky spojují historické budovy. Obě lávky mají podobný design odkazující ke stavbě molekul.
„Dva spojovací můstky jsou umístěny v místech původně uvažovaného spojení obou budov od jejich autora architekta Antonína Engela z roku 1936. Návrh spojoval obě budovy masivní zděnou konstrukcí na pilířích a klenbách,“ uvádí architekti Jiří Opočenský a Štěpán Valouch, kteří za ateliérem OV-A stojí.
„Budovy jsou propojeny lehkými prosklenými můstky krystalického tvaru. Prostorová mřížka ocelových trubek působí jako napnutá mezi budovami. Mřížka spojuje obdélník se šestiúhelníkem, který odkazuje ke světu organické chemie – benzenovému jádru. Krystalická podoba spojovacích můstků v sobě nese sochařskou kvalitu a lehkost, která doplňuje dvě stávající solidní klasicizující budovy. Struktury obou lávek jsou rozdílné, jejich geometrie se zrcadlí. Prosklené krystaly se stávají novou značkou VŠCHT, ukazují dynamický vnitřní svět naší přední chemicko-technologické univerzity, který probíhá za zdmi původních budov ČVUT,“ dodávají.
Moderní lávky, s jejichž designem vyhrál ateliér ve vypsané soutěži v roce 2017, mají celkovou délku 24 metrů. Architektonické řešení nepotřebuje žádnou dodatečnou vertikální podporu. Slušivé je i jednotné řešení, kdy z exteriéru působí lávky jako krystaly, uvnitř jsou pak konstrukce kosmicky bílé. Po setmění nechybí efektní osvětlení.
Čtěte související článek na DesignMag.cz
VŠCHT přestavělo nevyužívanou Uhelnu na multifunkční prostor pro studenty
Čtěte další články na téma most
Foto: BoysPlayNice
Zdroj: OV-A