6. června 2021 –– architektura –– Ondřej Krynek
Nejen studenti pražské Fakulty architektury ČVUT, konkrétně ateliéru Seho a Světlík, jsou autory nového mobilního informačního kiosku, jenž vyrostl v Krkonošském národním parku. Sezónní objekt má organický tvar, je postaven ze dřeva a usazen na ocelovém roštu. Montáž realizovali sami studenti. Na zimu je objekt odvezen.
„Návrh byl komplexní prací včetně statického posouzení a projektu jednoduché elektroinstalace, speciální části byly záležitostí externistů. Studenty na míru navržený interiér byl vyroben ve Střední průmyslové škole dřevařské ve Volyni. Dokončení výroby interiéru ovlivnilo uzavření škol na jaře 2020, přesto se podařilo stavbu dokončit a v druhé půlce prázdnin umístit na Zlaté návrší, kde nahradila původní již dožilou stavbu. Na zimu Správa KRNAP Piškot svezla do údolí, aby ho na jaře znovu použila podle aktuální potřeby. Stavba je vztyčena na ocelovém roštu, který zajišťuje tuhost konstrukce a přemístitelnost stavby. Možnosti naložit kiosek na korbu nákladního auta jsou přizpůsobeny rozměry stavby,” uvádí Hana Seho, Jan Světlík Jan Karhánek, Veronika Suchá a spoluautoři Štěpán Beneš, Lukáš Foltýn, Pavel Halgaš, Dominik Rejthar, Štěpánka Poučová a Pavel Vondrýska.
„Konstrukce je tvořena membránou ze svislých modřínových trámků, spojovaných na pero a drážku. Stavbu tvoří dvě spojené oblé části, jedna pevná a druhá s pravidelným rytmem svislých okenních pásů, nabízejících panoramatický výhled do okolí. Všechny dřevěné prvky nosné konstrukce – stěn jsou z modřínového dřeva, které bez nátěru a další údržby vydrží v horských klimatických podmínkách. Koncept počítá s tím, že časem začne dřevo šednout a ztratí se v okolní kleči. Interiér doplňuje výrazné tvarové řešení stavby a řeší současně užitné požadavky klienta,” dodávají. Stavba je natolik povedená, že se se uchází o Českou cenu za architekturu.
Čtěte další články na téma ČVUT
Foto: Marin Čeněk
Zdroj: Ateliér Seho a Světlík