24. srpna 2021 –– architektura –– Ondřej Krynek
Asi třítisícové město Fryšták se pár měsíců může pochlubit zajímavým oživeným centra. Mezi kostelem svatého Mikuláše a náměstím Míru stál dům z roku 1829, který kdysi sloužil na bydlení pro místní chudé. Zchátralou budovu město chtělo zbourat, ale nakonec z něj vznikl městský altán Open House podle návrhu studia New Work.
„Před několika lety dům zchátral do kritického stavu a vedení města jej chtělo odstranit a místo zušlechtit. Místo je v městské památkové zóně. Vedení města vyslyšelo názor architektů a odborného pracoviště památkové péče, že by odstranění celé stavby narušilo původní uspořádání uliční sítě a utrpělo by měřítko a malebnost místa,“ uvádí architekti Svatopluk Sládeček, Petra Bitaudeau Vašková a Jaroslav Matoušek k nové dominantě města Fryšták, které najdete severně nedaleko Zlína.
„Z menší části jako interiér a z větší části jako venkovní prostor s původními obvodovými zdmi a střechou tak vzniká městský altán – open house. Volně přístupné místo s posezením a kašnou navazující na okolní zelené i zpevněné plochy včetně místa s připomenutím významných událostí a staveb města Fryštáku. Část původního domu blíže ke kostelu, přistavěná ve druhé polovině 19. století, byla odstraněna. Připomínají ji zídky, které naznačují původní uzavřenost dvora,“ dodávají.
V okolí stavby najdeme posezení na betonových lavičkách, nově opravenou vodní pumpu a plochy zeleně s nově vysázenými stromy, které až trochu povyrostou bude místo více útulné. Zajímavostí je i ozdobení jedné ze zdí sgrafitovými výjevy z historie města. Pro místní je také jistě příjemné, že novostavba nabízí i veřejné toalety. Každopádně oproti původnímu plánu bourání je realizovaná konverze na altán originálnější a má v sobě i silnou duši.
Čtěte další články na téma konverze a rekonstrukce
Foto: Libor Stavjaník
Zdroj: New Work