27. srpna 2021 –– architektura –– Ondřej Krynek
Na okraji 27milionového čínského města Šanghaj bylo dokončeno dechberoucí Muzeum vědy a technologie. Architekti z ateliéru Ennead Architects popustili fantazii a v architektuře propojili řadu pozemských i nadpozemských jevů do jedné monstrózní stavby.
Shanghai Science & Technology Museum není jen pokroucená stavba na zeleném poli za městem, ale celý komplex, kde ne návštěvníci mohou spojit s řadou astronomických jevů. Architekti proto dali budově specifické měřítko, formu a pohráli si se světlem tak, aby návštěvníkům rozšířili povědomí o základním vztahu ke Slunci a orbitálnímu pohybu Země.
Muzeum vzešlo z mezinárodní soutěže v roce 2014 a vyhrál díky odrazu geometrie vesmíru v samotné architektuře. Základ tvoří série propojených organických hmot a kupolí, které jsou tři samostatné a přesto propojené objekty planetária, muzea a divadla.
Na celkové užitné ploše 39 000 metrů čtverečních se odehrává první představení už před vstupem do budovy díky zlatavými ploškami obloženému komínu. Atrium podle denní doby ukazuje pohyby Slunce a návštěvníci se po spirálovité rampě dostanou do expozic ukazující současné poznatky o vědě, vesmíru a technologiích.
Čtěte další články na téma muzeum
Foto: Arch-Exist
Zdroj: Ennead Architects