14. prosince 2021 –– interiér –– Ondřej Krynek
Jednu z cen uplynulého ročníku soutěže Interiér roku 2020 si odnesl ateliér Klára Makovcová Architects za rekonstrukci bytu v panelovém domě v Praze. Díky atypické konstrukci domu se podařilo vybourat všechny příčky a udělat interiér variabilní díky posuvným stěnám. Hlavní slovo dostaly obnažené konstrukce na beton, hřejivé dřevo a pískované sklo.
„Stavba se nachází v rezidenční pražské čtvrti vystavěné mezi lety 1960 až 1972. Jedná se o atypický panelový dům, jehož konstrukční systém je železobetonový skelet. Proto bylo možné veškeré původní příčky vybourat a postavit novou dispozici bytu podle požadavků klienta,“ řekla architekta Klára Makovcová k velmi neobvyklé konstrukci domu, neboť podobné zásahy u většiny panelových domu v Česku možné nejsou.
„Klient kladl velký důraz na variabilitu prostoru, proto bylo nutné do objektu zakomponovat posuvné dřevěné stěny, jimiž je možné vytvořit oddělené místnosti. Současně však byt působí jako jeden velký obytný prostor neboli loft. Rozhodli jsme se odhalit původní betonové nosné prvky, sloupy a průvlaky, které jsme obrousili na hrubý beton. A na základě toho jsme celý interiér ladili do zemitých odstínů šedé, jež jsme zútulnili dřevěnými obklady a kuchyní. Umyvadla v koupelně a na záchodě jsou atypická z corianu, což platí i pro kuchyňskou linku a dřez,“ dodala.
Díky vybraným materiálům nepůsobí nakonec interiér tak chladně, přestože se zde objevuje hlavně přírodní beton, šedé stěrky, nerezová ocel a pískované sklo. Právě použití dřevěného dekoru podlahy a velmi tmavého dřeva na vestavěny nábytek a posuvné dělící stěny, bylo docíleno hřejivého působení interiéru. Kombinace není nejoriginálnější, ale výsledek vypadá skvěle.
Čtěte další články na téma bydlení a rekonstrukce
Foto: Michal Ureš
Zdroj: Interiér roku a Klára Makovcová Architects