25. dubna 2022 –– interiér –– Ondřej Krynek
Olomoucké studio Ječmen realizovalo ve svém domovském městě víceúčelovou budovu, která je galerií, kinem, kavárnou, bydlením i místem pro práci. Velmi příjemná na nic si nehrající realizace kombinuje původní industriální charakter budovy s novými materiály, přístupy, barvami i variabilním využitím. Překvapí řada neobvyklých umístění provozů i jednoduše vytvořená atmosféra.
„Investorské zadání na víceúčelovou budovu s galerií v přízemí jsme naplnili za cenu umístění kavárny až do třetího podlaží. Tento provoz mimo parter je vždy výzva. Díky mixu funkcí budovy, atraktivitě programu galerie a vyprahlosti okolí kavárna funguje. Přístup je z hlavního vstupu kolem recepce schodištěm nebo výtahem. Do původně nejvyššího podlaží jsme ve dvou polích historického železobetonového skeletu prolomili atrium. Díky němu má interiér exteriér. Strmá tribuna dodává výšku a lze pokračovat na zelenou střechu loftu nad ní. Kavárna je provozně i bistrem s denní nabídkou obědů. Je propojena zkratkou do coworku formou tubusu se žlutou kanárkovou barvou,“ uvádí autoři Lukáš Blažek, Eva Blažková, Vojtěch Jemelka a Lucie Vyhlídalová.
„Interiér je výrazově úsporný, nikoliv však chladně minimalistický. Vystavujeme historický skelet, který je ve stropních polích doplněn hnědočerveným trapézovým plechem, barevnost rezonuje v probarvované broušené betonové podlaze. Tvarosloví vkládaných objemů je odkazem na průmyslový objekt. Bar používá mřížoví starých oken a schodiště tvar sila. Obé jsou pokryty zelenou gumou pro dopravníkové pásy. Stoly jsou překližkové se signálně žlutou hranou, barva je použita s efektem do ztracena, jen jako akcent,“ dodávají.
Díky osvícenému investorovi a mladistvému přístupu studia Ječmen se podařilo bývalou továrnu na telegrafy z roku 1908 proměnit na místo plné života, který sem bude přinášet nejen pravidelně kavárna a kino, ale také řada kulturních a společenských akcí. Lákadlem bude pro ně prostor 200 metrů čtverečních ve nejvyšších patrech a také využitelná střecha s výhledem na město. Přesně takový má být přistup k průmyslovému dědictví v České republice.
Čtěte související článek na DesignMag.cz
Rožnovská barvírna ze 70. let byla přestavěna na dílny a ateliéry
Čtěte další články na téma kino, konverze a Olomouc
Foto: Kiva
Zdroj: Studio Ječmen