4. srpna 2022 –– interiér –– Ondřej Krynek
Neobvyklou dostavbou hmoty domu nad průjezde v Litomyšli vznikl prostor pro malý či spíše úzký byt, který navrhli architekti z ateliéru Ellement. Na interiéru je neobvyklá nejen jeho úzká šířka, ale také skleněné schodiště a celková rozmanitost prostor. Zlatým hřebem je vyhlídka z okna na celé město.
„Extrémně úzký dům vznikl nadstavěním průjezdu mezi měšťanským dům z přelomu 19. a 20 století a budovou modlitebny Husova sboru, doplnil tak uliční řadu náměstí. Při rekonstrukci lékárny v roce 2009 až 2011 vznikl ve dvoře objekt zdravotnických potřeb. Na jeho střeše vznikla terasa která propojuje dům s lékárnou a úzkým bytem a slouží všem, kdo v domech žijí. Proběhla oprava střechy, fasády s výměnou oken, ale prostor bytu zůstal na dlouhá léta nedokončený,“ uvádí autoři Jitka Ressová a Jan Pavézka.
„Klíčem k řešení se stalo umístění schodiště a vestavba koupelny, toalety a úložných prostor pod schody, na které navazuje prosklená lávka propojující obě strany podkrovních prostorů. Funkce nutné pro užívání bytu se soustředily do centra dispozice. Směrem k náměstí vznikla ložnice s velkým oknem a prostor do vnitrobloku s výstupem na terasu je věnován kompaktní kuchyni s jídelním stolem a pohovkou. Střed bytu zůstává velkoryse otevřený do podkroví, které je ložnicí, hernou, pracovnou – místem mezi nebem, kostelem a městem,“ dodávají.
Interiér dvoupodlažního bytu architekti ladili do nadčasových barev a materiálů. Použili tradiční bílou a černou doplněnou o dubové dřevo umístěné i na podlaze. Doplňkovou barvou se stala svítivě žlutá použitá na skleněné podlaze lávky. Zajímavým prostorem je druhé dvoulůžko umístěné v rohu vrchního patra, které vyplňuje celý prostor šířky domu.
Čtěte související článek na DesignMag.cz
V Brně si architekti přestavěli dům z 30. let a dali mu více oken než zdí
Čtěte další články na téma bydlení a Litomyšl
Foto: Nikol Tláskalová
Zdroj: Ellement Architects