2. září 2022 –– interiér –– Ondřej Krynek
Po čtyřletém úplném uzavření a deset let trvající rekonstrukci se opět pro veřejnost otevírá Semlerova rezidence na Klatovské třídě 110 v Plzni. Rezidenci nenavlhl přímo Adolf Loos, ale podle jeho konceptu, slavného Raumplanu, ji sestavil Loosův někdejší žák Heinrich Kulka. Od 23. září je možné vybrat si jeden ze dvou návštěvnických okruhů a vrátit se zpět v čase do roku 1934.
„Historický bytový interiér rodiny Oskara a Jany Semlerových, který je nejvýznamnější částí domu, patří k předním památkám moderní architektury ve střední Evropě. Vznikl na základě konceptu Adolfa Loose a podle projektu Loosova žáka a někdejšího spolupracovníka Heinricha Kulky. Velmi rozsáhlý byt nemá klasická podlaží, ale jednotlivé prostory různých výšek se v šesti úrovních soustřeďují kolem centrální obytné haly. Toto řešení, tzv. Raumplan, navazuje na Loosovo pojetí Müllerovy vily v Praze a představuje určité symbolické završení architektovy činnosti v Plzni i Čechách vůbec,“ uvádí zástupci Západočeské galerie v Plzni, která provoz Loosových domů a interiérů provozuje.
„Při prohlídce základního okruhu návštěvníci s průvodcem projdou prostorově nejzajímavější část historického bytu, která nabízí až 15 místností od šaten přes vstupní vestibul až po reprezentační obytnou halu, dále letní a zimní jídelnu a soukromé pokoje rodiny Semlerových. Součástí prohlídky je i schodiště pro personál, hostinský pokoj a kuchyně. V historickém interiéru jsou umístěny dva architektonické modely a fotoalba s historickými snímky rodiny a domu. Návštěvníci mají též možnost prohlédnout si expozici v infocentru,“ dodávají s tím, že je možné objednat si i rozšířený okruh o délce 110 zahrnující i promítání pořadů od Adolfu Loosovi.
Čtěte související článek na DesignMag.cz
Plzeňské interiéry Adolfa Loose patří mezi nejnavštěvovanější české památky
Čtěte další články na téma Plzeň a Adolf Loos
Foto a zdroj: Adolf Loos Plzeň