13. února 2023 –– interiér –– Ondřej Krynek
Čínský ateliér Offhand Practice navrhl interiér Déjà Vu Recycle Store, který má stát ve třech podlažích staré rohové budovy v Šanghaji v ulici Anfu. Virtuální platformu antikvariátu chtějí architekti přenést do prostor průmyslové budovy stylově tak, že z něj vytvoří tržiště ve stylu 70. let. Regály s přepravkami se starými knihami připomínají zcela záměrně prodej ovoce a zeleniny. Nosnou barvou je industriální zelená.
„Déjà Vu navrhuje rozdělit dvoupatrovou fasádu vertikálně na polovinu, snížit její původní vizuální měřítko na výšku, čímž se vstup stane pro veřejnost přitažlivějším. Zároveň jsou vstupní dveře záměrně odsazeny, čímž vzniká úkryt pro chodce. Líbivý prvek Déjà Vu začal dvěma dětskými atrakcemi umístěnými u vchodu, které nám vracejí dětství. Využíváme výhod úzké chodby a znovu ji vytváříme; identifikujeme prostorovou hloubku prostřednictvím vrstev branek a otvorů. Stává se galerií, představuje filozofii značky Déjà Vu a proces renovace použitého zboží,“ uvádí designéři z Šanghaje.
„Druhé podlaží je tržištěm s recyklovanými knihami. Po bouracích pracích se před námi jednou odhalí charakteristický prvek místa ze 70. let – velkolepé výkladní otvory. Rozhodli jsme se jej tedy zdůraznit. S minimem nově postavených stěn chceme maximalizovat množství přirozeného světla v prostoru, abychom prostor prosvětlili. Tyto okenní otvory ze 70. let jsme dekorovali ručně vyrobenou mozaikou z recyklovaného přírodního kamene, čímž jsme ještě více umocnili jejich existenci a zarámovali venkovní prostředí do scén,“ dodávají s tím, že návrh trval dva měsíce a realizace následně tři měsíce.
Čtěte související článek na DesignMag.cz
Česká značka Lasvit vytvořila pro butik Cartier v Ženevě ledovou jeskyni a několik dalších instalací
Čtěte další články na téma obchod a Šanghaj
Foto a zdroj: Offhand Practice