27. dubna 2023 –– interiér –– Ondřej Krynek
Designér a fanoušek ekologického přístupu k designu Josef Rozehnal, který stojí za značkou Nahaku známou opětovným využitím různých materiálů například pro svítidla, stojí za designem vinného baru Kaple v Brně. V době, kdy je česká společnost píše ateistická, může jí zaujmout provokativní interiér plný surových materiálů, barev a velkého svítícího kříže stojícího za oltářem fungujícím jako bar.
„Kaple je vinným barem s přírodními víny, místem kam návštěvník může utéct šedi vnějšího světa a dopřát si nerušený, až intimní zážitek. Ústředním motivem celého prostoru je bílý kříž s libelou odkazující na Číhošťský zázrak a oltář plnící funkci baru. Dispozice je uzpůsobena požadavku, že veškerou obsluhu zastane jeden člověk stojící za oltářem, ke kterému si pro sklenku vína, výklad o něm a snad i požehnání k další sklence zákazník nachází cestu sám,“ uvádí autor.
„Výmalba celého prostoru, včetně podlahy, je prací umělce známého pod přezdívkou Timo, jehož prací je i ústřední kříž. Umělec zde bude svoji práci na zvětralých částech zdiva a omítky v průběhu let opravovat a doplňovat o další vrstvy, některé z nich luminiscenční – vystupující pod UV světlem, které se táhne po obvodu celého prostoru. UV světlo je do prostoru distribuováno cca 50ti metrovým “copem”, spleteným z odpadových plastových hadiček firmy Fatra. Toto svítidlo je jediným přímým osvětlením, zbylá svítidla fungují na principu odrazu světla o výmalbu,“ dodává.
Druhým nejzajímavějším prvkem po kříži a oltáři je osvětlení, které je v ponurých sklepních prostorách řešeno nečekaně svíčkami. Na stopě je totiž umístěno úctyhodných 9 000 plechovek, které byly zakoupeny jako nové, ale vyřazené. Fungují akusticky, odráží trochu světla svíček a samozřejmě na efekt.
Čtěte související článek na DesignMag.cz
České studio Nahaku navrhlo svítidlo z jednorázové plastové láhve na prosecco
Čtěte další články na téma bar a Nahaku
Foto: Alex Shoots Buildings
Zdroj: Nahaku