1. května 2023 –– interiér –– Ondřej Krynek
Pražská pobočka spadající pod Českou správu sociálního zabezpečení v ulici Biskupská měla interiér v otřesném stavu a zasloužila si rekonstrukci. Prostor v domě datovaném do roku 1939 byl omlazen v původní historické části průchodu a zcela přepracován Janem Mackovičem v prostorách klientského centra. Interiér je světlý, svěží a trochu futuristický.
„Klientské centrum je řešeno v rámci historického 6podlažního objektu se dvěma suterény, jenž se nachází na Praze 1 za OD Bílá labuť v ulici Biskupská (v archivu dohledané původní výkresy jsou datovány do roku 1939). Dům samotný má velmi zachovalou zdobenou uliční fasádu. Dále jsou z původního stavu zachované dílčí prvky jako hodnotný štukový strop ve vstupní chodbě, terrazzové podlahy ve schodišťových prostorech apod. Dům během své existence prošel v interiéru velmi necitlivými stavebními zásahy, které jeho podobu velmi negativně ovlivnily. Tato již zrealizovaná rekonstrukce přízemí může být vodítkem následných dílčích rekonstrukcí vyšších pater,“ uvádí architekt Jan Mackovič.
„Jako základ konceptu byla zvolena odolná podlaha z terrazza, která unese zatížení tímto typem provozu pro veřejnost a zároveň zapadne do historického objektu (výhodou je mimo jiné bezesparé provedení a vizuální zrnitost ponechávající pocit čisté podlahy i za špatného počasí). V kombinaci s touto šedobílou bezesparou plochou navrhujeme bíle a šedě opatřené stěny a bílé stropy. Funkčním i estetickým motivem jsou plochy s akustickým bílým laťovým roštem, které zajistí potřebnou akustickou kvalitu při často velmi intimních jednáních. Klientské přepážky jsou řešeny kombinací odolných bílých desek z corianu a (kaleného) bezpečnostního skla. Výsledný dojem má působit velmi čistě, transparentně a světle. Převládající bílá barva v interiéru dobře vede světlo a zároveň patří ve všech materiálech k cenově nejdostupnějším řešením,“
Pro někoho bude možná celý prostor o užitné ploše 450 metrů čtverečních trochu chladný, ale designér zvolil zcela záměrně spíše tradiční postupy a materiály cílící na dlouhodobou trvanlivost řešení. Původní štukované stropy byly samozřejmě zachovány. Příjemné je zvětšení prostor čekárny vybouráním některých příček a vytvoření otevřenějších prostor s vysokými stropy. Tento přístup a výsledek u veřejných prostor veřejné správy je více než žádaný.
Čtěte související článek na DesignMag.cz
Brandýs nad Labem rozšířil radnici o archiv a zpřístupnil klenuté renesanční sklepy
Čtěte další články na téma interiér a úřad
Foto: Tomáš Souček
Zdroj: Jan Mackovič