4. května 2023 –– interiér –– Ondřej Krynek
Nedaleko od Prachatic se povedla další skvělá konverze. Architekti z pražského ateliéru Byró přestavěli objekt bývalé kovárny se stodolou, která stojí na malebném místě v Pošumaví v údolí řeky Blanice. Nově vzniklá stodola nabízí posezení i místo pro uskladnění nejrůznějších věcí. Zajímavostí je původní nádech i částečně průsvitná střecha.
„Vnitřní prostor stodoly, který byl zaskládaný až po hřeben, jsme se snažili co nejvíce otevřít, prosvětlit a doplnit subtilními, pokud možno nenápadnými zásahy. Nedokončený pásový vikýř instalovaný v devadesátých letech jsme odstranili a nahradili ho prosvětlovacími šablonami, které do stodoly přinášejí po celý den proměňující se světlo,“ uvádí architekti z Byró a spoluautoři Jan Holub a Tomáš Hanus.
„Celý projekt vznikal s maximálním respektem k udržitelnosti a místním zdrojům. Zadáním ze strany klientů bylo použít pokud možno pouze materiál, který byl na chalupě k dispozici. Rekonstrukce se nakonec i díky covidu prakticky celá odehrála svépomocí. Náklady na realizaci nepřesáhly 500 tisíc Kč,“ dodávají.
Projekt konverze či obnovy původní stodoly ukazuje, jak malebné může být podobné místo nebo část domu, jenž je velmi často odkázána k demolici. Díky velkým oknům, přiznaným původní konstrukci stavby, důmyslně proskleným taškám a třem velkým vratům vznikl skvělý prostor. Skvěle sem padne starý stůl se starými židlemi, oddělovací řešení formou lamel, lávka lemovaná provazovým zábradlím a původní vypínače i svítidla.
Čtěte související článek na DesignMag.cz
Jiří Pelcl si postavil útulnu na práci a odpočinek ve staré vesnické stodole
Čtěte další články na téma rekonstrukce a konverze
Foto: Ondřej Bouška
Zdroj: Byró Architekti