23. června 2023 –– interiér –– Ondřej Krynek
Architekti a designéři z ateliéru SpActrum se pochlubili nejnovější realizací multifunkčního kulturního prostoru v čínském městě Hangzhou. Nazvaný je M2 Art Centre a ukrytý je kompletně v podzemí takže nemá jediné okno. Původní obchod se svatebními šaty proměnili na pomyslný chrám umění určený pro divadlo, módní přehlídky i výstavy. Hlavní sál má rozteklé stropy, mění se mu barvy a křižují jej schody.
„Z výtahové haly vede cesta do temného, tajemného prostoru, kde se vznášejí černé kameny, které plynule, ale ostře klesají z mdlého světla oblohy. Jsou tajemné jako Desatero přikázání sestupující na hoře Sinaj. Jeden z černých kamenů částečně zakrývá zářivě bílý otvor, vedoucí do kopulovitého prostoru, kde se země mírně svažuje vzhůru. Nejvyšším bodem prostoru je obloukovitý otvor, který se zvedá z obou stran. Při pohledu zpět z hlavního prostoru směrem k tomuto místu se celá podoba prostoru jeví jako kokon, který obsahuje lidská semena, přičemž klenutý otvor připomíná oční víčko, v němž návštěvníci stojí. Toto je první místo, kde návštěvníci po příletu na tuto cizí planetu přistávají a kde poprvé spatří nový svět,“ uvádí hlavní tvůrce designu prostoru Yan Pan.
„Využitím vysokého prostoru je vytvořen koncept obráceného údolí, díky němuž je terén prostoru čistý a inkluzivní a tematické objekty jsou zavěšeny ve vzduchu. Zrcadlově obrácený odraz konvenčních krajinných objektů vytváří estetické napětí. Zároveň jsou tyto svahy geometrizované, štíhlejší, éteričtější, oblejší a ostřejší než přírodní kopce, protože jsou odděleny od gravitačních omezení přírodních kopců. V tomto světě dochází k jedinečnému zážitku antigravitace. Samotné údolí je klikatící se cestou, takže když je obrácené, vrcholky se stávají visutými zástěnami a cesta je v oddělených oblastech matně viditelná. Když divák prochází nejvyšším bodem otvoru kokonové komory, pozemní cesta stále klesá a strmost údolí se zvětšuje. Vrcholy visí, kroutí se, konkávně se prohýbají, prodlužují a koexistují. V mnoha úhlech vypadají jako jakési fyzické zobrazení lidských smyslů, jako jsou uši, oči a ústa,“ doplňuje.
Celková užitná plocha celého centra je 712 metrů čtverečních. Složeno je tedy z malého předsálí, kde je možné posedět na černých kamenech a dostat občerstvení. Samotnému sálu dominuje krom organických tvarů, sérii schodišť a měnícího se osvětlení především dojem jakéhosi oltáře se zavěšeným vertikálním skleněným monumentem. Sílu prostoru dodává barevné nasvícení prostor a kýžený výraz pro zvolenou akci.
Čtěte související článek na DesignMag.cz
Zaha Hadid Architects postaví v Hangzhou trojici stadionů inspirovanou terasami plantáží
Čtěte další články na téma galerie a Čína
Foto: SFAP
Zdroj: SpActrum