5. září 2023 –– interiér –– Ondřej Krynek
Funkcionalistický bytový dům v pražské Libni, který byl navržen v roce 1936, skrývá zajímavé železobetonové konstrukce. Architektovi z ateliéru Progres se podařilo koupit sousední byt a při rekonstrukci tyto konstrukce odhalil, včetně stropů. Surovost interiéru, hravost materiálů, variabilita obytného prostoru a nezvyklá řešení ukazují i přes omezené finance na možný příjemný výsledek.
„Začátek projektu byt + byt odstartoval ve chvíli, kdy se mně a mé rodině podařilo přikoupit jednotku sousedící s naším bytem a začali jsme uvažovat o jejich propojení. Přemýšlení o životním prostoru a o našich potřebách se dlouhodobě prolínalo se všemi projekty, které jsme realizovali pro klienty v ateliéru. V rámci architektury na sobě rád experimentuji. Mám rád vzdušnost, světlo, sdílení, zákoutí, průhledy, materiály, zeleň… Nově vzniklý prostor umožňuje průběžnou transformaci, takže se bude moci přizpůsobovat našim aktuálním potřebám po celou dobu jeho užívání,“ uvádí architekt Vojtěch Kaas, který na projektu spolupracoval s kolegou Janem Kalivodou.
„Při úpravách jsme odkryli původní konstrukce a odstranili vyzdívky. Vznikl tak volný variabilní prostor se zachovanými xylolitovými podlahami, fabiony a původními dveřmi s mosazným kováním. Prostor očištěný na původní kvalitní vrstvu. Volný a bez bariér. Funkce, které potřebovaly svůj samostatný prostor, jsme omezili na minimum a vložili je do dvou nezávislých dřevěných boxů,“ dodává k interiéru.
velmi nezvykle jsou řešené především koupelny, které se otevírají do obytných prostorů více, než je zvyklé, třeba velkým oknem se závěsem. Překližková kuchyně a vestavěné skříně působí svěže a k betonovým stropům spolu se zelení hezky pasují. Nenásilné je i vybavení, až na stůl se židlemi, který do interiéru vůbec materiálově nezapadá a nijak zde nesouzní. Jinak je interiér plný hezký a originálních řešení, které často interiéry postrádají.
Čtěte další články na téma bydlení a rekonstrukce
Foto: Alexandra Timpau
Zdroj: Progres Architekti