4. dubna 2024 –– interiér –– Ondřej Krynek
V prvním patře Veletržního paláce v Národní galerii v Praze byl na sklonku minulého roku otevřen Atlas neboli Ateliér tvorby a laboratoř asociativního snění. Zdarma přístupný prostor nabízí místo pro odpočinek, kavárnu, pracovní prostory, knihovnu, místo pro přednášky, dílny, hernu a další zákoutí. Nechybí umělecká díla od českých umělců.
„Prostor najdete na ochoze architektonicky mimořádné Malé dvorany Veletržního paláce. Jednotlivé zóny Atlasu jsou volně propojené a nabízejí také výhledy dovnitř i vně paláce. ATLAS je zařízený mobiliářem na míru podle projektu studia No Architects – Daniely Baráčkové a Jakuba Filipa Nováka. Grafický design zpracovali Anežka Minaříková a Marek Nedelka,“ uvádí Národní galerie s tím, že prostor by měl být přístupný zatím do konce roku 2027.
„V dalších letech bude prostředí Atlasu dotvářeno krátkodobými či trvalými vstupy současných umělců a umělkyň, kteří se zároveň budou účastnit veřejných programů pro všechny věkové kategorie. V aktivitách budou reflektovat svoji uměleckou praxi, ale budou se také vztahovat k rozsáhlým sbírkovým expozicím umění od 19. století do současnosti ve Veletržním paláci. Vytvoří tak dialog mezi současným a minulým uměním, stejně jako kritickou interpretaci sbírek prizmatem současnosti, podporující svobodný dialog,“ dodává galerie k dalším plánům s prostorem.
Řešení interiéru je jednoduché, jasně čitelné a funkční. bez možnosti stavebních úprav proběhla řada vestaveb s různými funkcemi, které jsou tvarově, materiálově i barevně odlišené, i přesto bez výrazných výstředností. Tím se použitelnost všech zákoutí více prohlubuje. Přesně takových prostor ve veřejných institucích by mělo být více, nemusí být navíc v takovém rozsahu.
Čtěte další články na téma děti a Národní galerie
Foto: Studio Flusser
Zdroj: No Architects a Národní galerie v Praze