26. září 2024 –– interiér –– Ondřej Krynek
Kousek od centra Prahy na Podolském nábřeží vznikla zajímavá rekonstrukce poměrně malého bytu, kde se investor zamiloval především do výhledu. Tříčlenný architektonický tým dostal za úkol do interiéru vměstnat bydlení pro tříčlennou rodinu a místo pro práci z domova. Na 54 metrech čtverečních pak má být místo pro vítání návštěv, sledování filmů i úložné prostory. Výsledkem je pestrá materiálová koláž.
„Kromě samozřejmé snahy o naplnění protikladného detailního zadání, se architektonickým tématem stala také znovuobjevená železobetonová skeletová konstrukce domu, která je pojata jako konstrukční a zároveň výrazový a prostorový prvek. Uvolnění sloupu mimo příčky umocňuje pocit volného prostoru. Přiznání hrubého materiálu konstrukce a pocitové dělení zón pomocí průvlaků dává prostoru charakter a ozvláštňuje jeho proporce. Surovost železobetonu v pohledové rovině stropu je umocněna přiznanými rozvody a stropními ventilátory. Obnažení nepohledového skeletu vyvažuje použití kvalitních a hapticky příjemných materiálů na podlaze, nábytku, kuchyňské lince nebo v koupelně,“ uvádí trojice autorů Anna Svobodová, Ondřej Blaha a Aneta Honzová.
„Skelet umožnil dělit prostor pouze pomocí nábytkových stěn a objektů. Stěna oddělující ložnici od hlavní místnosti tak integruje různě velké úložné prostory a skrýše. Je navrženo spací patro – dělící objekt, který je zároveň šatnou, skříní, pohovkou s úložným prostorem i podiem pro sledování filmů na plátně. V samotné ložnici je pak jako v lodní kajutě využita každá dutina. Promyšleným řešením truhlářských výrobků bylo dosaženo prostorově efektivního řešení této kompaktní části bytu a tím pádem maximálně prostorné hlavní místnosti s kuchyní a pracovnou,“ dodávají.
Výsledná rekonstrukce je rozhodně neotřelá. Autoři kombinují velké množství odvážných materiálů k sobě, jejichž výsledné působení musí pozorovatele zaujmout a musí se do něj zamilovat. Kombinace dřeva, černé, betonu, přiznaného vedení včetně nerezového potrubí, do toho teraso nebo kámen, vše ještě odrážené zrcadli na sloupech, to je velmi odvážná materiálová koláž. Výsledný dojem je odkaz na 50. a 60. léta případně industriální éru. Své fanoušky si to jistě najde.
Čtěte související článek na DesignMag.cz
Byt pro rodinu v pražském Karlíně má industriální nádech a řadu neobvyklých řešení
Čtěte další články na téma bydlení a rekonstrukce
Foto: Radek Úlehla
Zdroj: Česká cena za architekturu