4. října 2010 –– interiér –– Zuzana Dobrovolná
Designblok 2010 se letos bude pyšnit nejedním kusem zajímavého nábytku. Že tvary a jiné možnosti stále nejsou vyčerpány a pro nápady nikdo nemusí chodit příliš daleko, ukáže od 5. do 10. října Jan Plecháč ve své původně diplomové práci s názvem Icons.
Mnoho umělců se již zabývalo zkoumáním hranice mezi interiérem a exteriérem, vztahem mezi funkcí a formou. Jan Plecháč se tomuto tématu nevyhnul a díky hledání inspirace v minulosti, vytvořil jednoduchý, vzdušný a zajímavý nábytek. „Sedací set vznikal obkreslování ikon světového designu, ze kterého se postupem času stával reálný, drátěný nábytek,“ popisuje vývoj své práce mladý designer.
Jeho prvotinou bylo francouzské „Ludvíkovské“ křeslo převedené do odhmotněné, drátové konstrukce. Jednotlivé inspirační prvky byly vybrány po časové ose. Záměrně vyhledával ty nejznámější tvary a obecně známé ikony. Svou geometričností zaujalo Jana Plecháče křeslo Kubus od Josefa Hoffmanna, které po převedení do drátěného nábytku získalo na přesnosti a kontrastu. Jako protipól dvěma předešlým křeslům je Red and Blue chair od architekta Rittwelda.
Celý výběr je uzavřen současným designem. Hitem v oblasti domácího pohodlí se v poslední době stalo křeslo Fatboy. Sledováním nejčastějších tvarů, vytvořených uživatelem křesla, vzniklo i z tohoto amorfního, stále se měnícího tvaru drátěná konstrukce. Kolekce Icons byla obhájena na Uměleckoprůmyslové škole v Praze pod vedením Jiřího Pelcla a Radima Babáka v atelieru Architektura 4.
Sledujte každodenní zpravodajství z přehlídky Designblok 2010
Foto a zdroj: Jan Plecháč