14. ledna 2011 –– interiér –– Kristina Sedeke
Stále více designérů zahrnuje do svých expozicí instalace. Ve světelných instalacích našli inspiraci i designeři Ian Douglas-Jones a zakladatel studia Rousseau. Talentovaná britská dvojice k příležitosti 20. výročí nejstaršího Ice Hotelu na světě vytvořil ve švédském Jukkasjärvi jedinečné futuristické dílo. Devatenáctý pokoj Legacy of the River byl inspirován filmem Tron Legacy.
Legacy of the River je název ledového pokoje, jenž každého návštěvníka přenese do prostředí filmu režiséra Josepha Kosinskiho, Tron Legacy. Volné pokračování scifi filmu z 80. let bylo inspirací pro Iana Douglas-Jonese při vytváření ojedinělého ledového pokoje, který je nyní součástí ledového hotelu ve švédském Jukkasjärvi. Ledovo – sněhový pokoj je dekorován kovově modrými instalacemi navozující atmosféru science fiction a zároveň podtrhující jednotlivé prvky samotného pokoje jako například postel na vyvýšené ledové kře či stůl vyřezaný z jednoho kusu čirého ledu.
Samotný hotel, rovněž vyroben výlučně z ledu a sněhu, vznikl již na jaře roku 1990 v rukou francouzského umělce Jannota Derida. Ten v jedné z nejsevernějších částí Norska vytvořil iglú ve tvaru cylindru, které však začalo sloužit jako hotel až tehdy, kdy se v něm rozhodli ubytovat náhodní turisté z nedostatku volných pokojů v blízké vesnici Jukkasjärvi. Od té doby se hotel rozrostl na osmnáct pokojů (Legacy of the River je devatenáctý) a je předlohou pro ledové hotely po celém světě.
K dvacátému výročí dostal nejenom nový pokoj ale i novou dekoraci vstupu a haly, obojí rovněž z dílny umělce říkajícího si I-N-D-J. Celým jménem Ian Douglas-Jones, mladý Angličan, který již rok po promoci na Royal College of Art London sklízí jedno ocenění za druhým a je žádán nejen ve spojeném království. V roce 2009 vedl festival designu v domácím Londýně a australském Melborne, nově spolupracuje i s shanghaiským studiem na celosvětovém projektu Brodway Malyan.
Dílo Legacy of the River vytvořil s pomocí akladatele na světelný design zaměřeného studia Rousseau Design za pouhých dvanáct dní v mimořádně obtížných podmínkách polárního kruhu, kde teploty klesají až k mínus třiceti stupňům. Ian si během tvorby psal stručný deník, jenž dokazuje, že i přes náročné podmínky a těžkou fyzickou práci, projekt realizoval s nadšením. Několikrát poukazuje na krásu a jedinečnost norské přírody, zejména východu slunce nad řekou Torne.
Foto a zdroj: Extreme Design