16. února 2011 –– interiér –– Barbora Heroldová
Neotřelý designérský produkt se jménem In the Sky se blíží k výšinám nejen názvem, ale i profesionálním zpracováním. Ocelový objekt, v režii japonského tvůrce Koichiho Futatsumaty ze studia Case-Real, dělá čest kolonce elegantního minimalismu s uměleckým přesahem. In the Sky je současně meditativním i roztančeným dílem.
Prvním dojmem mohou tyto jednoduše propletené dráhy i nudit. Barevná nenápadnost a nezdobnost materiálu dodávají body kvalitám jako univerzalita a uklidňující rozměr. Již nepatrně delší pozornost, kterou si nová chlouba studia Case-Real jistě zaslouží, však může odhalit nové kreativní souvislosti díla.
Možnosti tvarové modifikace a pohyblivosti se pouští do průzkumu prostoru, který – je-li vhodně zvolen – může odpovídat doplňující stínohrou. Flexibilní skulpturalita probouzí v divákovi zvědavost, dodává objektu na dráždivosti a ovšem také na zajímavosti. Estetická úroveň je kontinuální s dlouhodobými výsledky tvorby oceňovaného designéra; objekt působí velmi efektivně.
Japonské studio Case-Real úspěšně navyšuje kredit svého jména již přes deset let. Věnuje se rozmanité práci související s interiéry, ta je ovšem obtížně uchopitelná jednotnou nálepkou. Pojítkem tvůrčích invencí je zájem o člověka v prostoru a zkoumání nejrůznějších relací mezi nimi. Po (co do rozměrů) drobnější práci In the Sky se tým představuje například novinkou v podobě interiéru kadeřnictví Tetorigarden v Kumamoto, které pojímá jako paralelu ke svatyni šintoismu.
Mezi jejich dalšími působivými realizacemi interiérů všeho druhu patří například kulturní Bar Dreieck Park s jejich vlastními židlemi i světly, kulturně zaměřený objekt Uterus v Nagasaki, prodejna pečiva Suzukake v Nagoji, butik Minorityrev Hieao a kadeřnictví Shampoo Boy ve Fukuoka i minimalistická M Residence ve stejném městě. Jednoduše pozoruhodné.
Foto a zdroj: Case-Real