24. března 2011 –– interiér –– Magdaléna Medková
Designérka Sarit Shani Hay a architekti studia LevGargira navrhli pro Tel Aviv moderní školku podporující dětskou kreativitu. Prostor objektu je rozčleněn do čtyř částí, které evokují přirozené zázemí a podporují dětskou představivost, tvořivost a nezávislost, ale i ohleduplnost k okolnímu prostředí. Novinkou je pak interiér školky v Ramat Gan. My dospělí můžeme jen závidět.
Děti by se měly nejen oslavovat, ale i podporovat. Pod tímto heslem se dala dohromady dvě izraelská studia a navrhla projekt, který rozvíjí dětskou imaginaci. Řeč je o designérce Sarit Shani Hay a skupině architektů Lev-Gargir. Zatímco Sarit SHani Hay je známá pro své dětské interiéry, Lev-Gargir je studio, které se řídí filosofií „forma se odvíjí od své funkce“.
Tato ideální kombinace zkušených projektantů dala vzniknout moderní mateřské školce v druhém největším izraelském městě Tel Aviv, konkrétně ve čtvrti Ramat Hasharon. Projekt, který využívá originální stavby z 50. let, je ideálním řešením pro potřeby telavivské čtvrtě. Děti mají za málo peněz dostatek prostoru a nic jim tak nebrání propůjčit svou mysl vlastní kreativitě.
Přízemní budova je zajímavá především pro svůj interiér. Rozsáhlý prostor, rozčleněný do čtyř základních tematických sekcí oceán, příroda, doprava a království, využívá tří základních barev. Zatímco podlahu pokrývá modré linoleum, nábytek je především dřevěný s kombinací červené, modré či bílé barvy. Řešení celého interiéru tak působí velmi klidným dojmem, který je typický především pro severské země.
Při realizaci takového projektu je samozřejmě důležitý i výběr hraček. Vedle knihovny vybavili architekti prostor interaktivními dřevěnými hračkami, které by měly vést k samostatnosti a lepší představě o reálném životě. Interaktivní školka je tak prototypem účelné architektury postmoderní doby.
Poslední realizací Sarit Shani Hay je interiér školky pro telavivskou čtvrť Ramat-Gan. Ten je oproti té výše jmenované více barevnější a jednotlivé herny se od sebe výrazně liší. Zaujmou velké jehličnany jako stromy, muchomůrky jako domečky, krokodýli jako měkká lehátka i malby dětí po stěnách. Obě realizace jsou o důvod víc, proč litovat, že mladší už nikdy nebudete.
Foto a zdroj: Sarit Shani Hay a Lev-Gargir