10. října 2011 –– interiér –– Ondřej Krynek
Česká značka Brokis už druhý rok uchvátila návštěvníky uplynulé přehlídky Designblok 2011. Letos firma pod uměleckým vedením Olgoj Chrochoj představila osm novinek od významných designérů jako Lucie Koldová a Dan Yeffet, Michal Froněk a Jan Němeček, Daniel Gonzales, Tomáš Varga a Barbora Manolo. Největší úspěch slavila světla Memory, kterým Boris Klimek dal tvar balónků.
Teprve dva roky stará česká firma Brokis si po letošním Designbloku 2011 zase o něco upevnila své slunné místo na českém trhu. Můžou za to představená nová svítidla, která nemají svým designem u nás obdoby. Fenomén houbaření inspiroval studio Olgoj Chorchoj aby navrhli světlo Mushrooms ze skla a litiny. Nápaditou transparentní kolekci Balloons ze skleněných balónů připravila designérská dvojka Lucie Koldová a Dan Yeffet.
Kolekci jménem Bëll navrhl Daniel Gonzales jako semestrální práci na VŠUP v Praze a pracuje ve čtyřech podobách s příjemným rozptýleným světlem. Tomáš Varga navrhl kolekci svítidel Sätelite, která je modulární a je možné světla lehce přemístit, změnit jejich podobu i intenzitu. Barbora Manolo představila dvě kolekce svítidel, která propojují světlo s florou. Plata je její nízký či vysoký květináč ze skla se světlem a dřevěným podstavcem, Simple je foukaná koule s otvorem pro umístění květiny či jiného předmětu.
Zajímavá je obnovená edice organicky tvarovaného světla Shining, které navrhl Karel Volf, jenž navrhoval v sedmdesátých letech světla mimo jiné i pro pětihvězdičkový Hotel Praha. Asi největší úspěch přímo v instalaci v Superstudiu Futurama na Designbloku vyvolala kolekce svítidel Memory, kterou navrhl Boris Klimek jako vzpomínku na dětství. Balónky jsou prozatím konceptem nástěnného nebo stropního svítidla zapínaného šňůrkou, ale do výroby by se měly dostat zanedlouho.
Foto a zdroj: Brokis