1. března 2012 –– interiér –– Ondřej Krynek
V australském Melbourne bylo otevřeno nové pekařství Baker D. Chirico. Místní architektonické studio March Studio mu dalo podobu starých časů sedmdesátých let s nádechem kvality. Ústředním prvkem prodejny s provozovnou se stalo dřevo, zejména pak vlnitá dřevěná stěna, která se line jako police na pečivo až ke stropu.
K málo čemu se hodí dřevo jako k pekařství a pečivu. March Studio vsadilo především na vyhlášený chléb, který je mnohdy stavěn na úroveň uměleckého díla. Pekařství je jím proslulé a tak mu designeři dali první místo na všech frontách, aby bylo vidět, že se zde vzadu v provozovně chléb peče, ihned je vystaven, připraven k prodeji, balení a odnesení zákazníkem.
Podlouhlý interiér s úzkou prosklenou výlohou tedy vsází na dřevo jako hlavní prvek. Podlaha je černobílá z bílých a černých čtverců skládaných na koso. Jedna ze stěn je původní, má patinu starých nátěrů a působí velmi tradičně. Pult je tvořen z dřevěných hranolů, působí masivně i když je díky integraci skla a pokladního systému poměrně vzdušný. Zajímavá je také možnost nákupu na váhu, kdy si zákazník sám nožem ukrojí kolik pečiva přesně potřebuje.
Hlavním prvkem interiéru je však stěna s vystaveným pečivem, která se táhne až po celém stropu. Jde o CNC obráběné dřevěné panely skládané tak aby přihrádky byly různě široké i vysoké pro bagety, chleba, kulaté pagnotty i menší pečivo. Rozmanitost dává prodejcům svobodu přizpůsobovat nabídku ročním obdobím. Vlnění stěny je velmi efektní, působí jak z exteriéru, tak v interiéru a navíc díky uměleckému vzhledu nepůsobí případné prázdné regály tolik osaměle.
Čtěte všechny články na téma interiér a Austrálie
Foto a zdroj: March Studio