21. října 2013 –– interiér –– Ondřej Krynek
Po osmiměsíční rekonstrukci se v polovině října veřejnosti znovuotevřel Vinohradský pavilon. Z původních opuštěných butiků najdeme na ploše přes 2 500 metrů čtverečních prodejní a výstavní galerii luxusního nábytku a designu od mnoha renomovaných světových i českých značek. Krása industriálního objektu byla obnovena, uvnitř renovována a navíc odhalena původní strojovna.
Historie nepřehlédnutelného Vinohradského pavilonu na Vinohradské třídě je stejně zajímavá jako industriální objekt sám. První tržiště na Královských Vinohrade vzniklo v roce 1879 na Tylově náměstí, ale kvůli rychlému rozvoji Vinohrad se tehdejší radní rozhodli vystavět moderní tržnici. V roce 1903 byla v tehdejší Chocholouškově ulici otevřena tržnice s 98 stánky v novorenesančním stylu od architekta Antonína Turka. Po 2. světové válce nebyl její osud nijak veselý, propukl zde požár, byla zanedbávána a mělo dojít dokonce k jejímu zboření.
Klubu za starou Prahu se podařilo zapsat budovu do Státního seznamu nemovitých kulturních památek a v 90. letech byl objekt podle projektu architektů Jana Vrány a Vladimíra Štulce rekonstruován. Obchodní dům s pěti podlažími plných obchodů však nemohl konkurovat stále nově se rodícím obchodním centrům a tak pomalu upadal. V roce 2012 přišel Martin Leitgeb s myšlenkou vybudovat v objektu výstavní a prodejní centrum moderního bydlení a galerii pro pořádání výstav současného umění, načež se svým společníkem zakoupili společnost Pavilon a v roce 2013 začali s rekonstrukcí.
Po 110 letech od prvního otevření Pavilonu se budova 11. října otevřela podruhé. Z interiéru zmizely všechny nevzhledné zásahy a vystoupila industriální krása ocelových konstrukcí a prostor se krásně otevřel až ke svému stropu. Veřejnosti se otevírají všechny prostory objektu, kde najdeme nejen tradiční Café Pavilon v jejím centru, ale nově i Galerii Pavilon. Poprvé odkryta byla také původní mohutná strojovna sloužící k obsluze klimatizačního zařízení.
Tím hlavním na co se nyní Pavilon soustředí je však přehlídka nábytku od slavných značek prostřednictvím volně mezi sebou přecházejících luxusních interiérů. Najdeme zde například nábytek značek Zeitraum, Roda, Lema, Desalto, Fritz Hansen, Montis, Hay, Conde House, Lugi a mnohé další. Najdeme zde i koberce značky Vartian, podlahy Barkotex, obklady Brother & Duck či dekorace od Mario Wild Flowers.
Čtěte další články na téma nábytek a Designblok
Foto a zdroj: Pavilon