16. listopadu 2008 –– interiér –– Kamil Valášek
Zaha Hadid se svým studiem navrhla a představila na benátském bienále další ze svých organických vizí, tentokráte interiérovou. Pokoj s názvem Lotus je jakýmsi novým druhem uspořádání bytové kultury. Jedná se o velmi adaptabilní prostorové využití pokoje, který svým uživatelům nabízí široké pole využití, uspořádání a v neposlední řadě i obývání.
Zaha Hadid Architects je celosvětově uznávané studio, nesoucí jméno po své zakladatelce, která vešla do podvědomí hlavně díky originálnímu pracování s hmotou a fluidním charakterem svých děl, ať už architektonických, exteriérových nebo interiérových.
Na letošním Venice Architecture Bienale se prezentovala novou studií, tentokráte pro bytový interiér. Koncepce Lotus, na veletrhu v barvě zelené, se při prvním náhledu jeví jako neuspořádaná, bez smysluplné funkčnosti působící čahounovitá instalace, která ovšem velmi záhy vyvede z omylu takto smýšlející svojí koncepcí, užitnou hodnotou, variabilitou a nápaditostí.
Pokoj Lotus je rozložitelný typ pokoje, který může fungovat na dvou úrovních a podle potřeb uživatele. První kompaktní podoba, kdy jsou všechny jednotlivé části Lotusu pohromadě, je uzavřeným, smrštěným propletencem. Energicky vyhlížející celek je kompaktním uspořádáním pokojového řešení, který jen čeká na rozbalení a pohodlné užívání.
Rozprostřený Lotus ukazuje, proč se charakterizuje jako pokoj a jak hlavně vyvrací zdání o nedostatku užitkovosti. Rozčleněný Lotus je místem pro odpočinek, ale také i prostorem pro krátké sezení, ležení i čtení. Při rozvinutí Lotusu se nám zjeví ničím nespoutaná židle, postel, police, stůl a šatníková příčka, která pokoj půlí. Průbojný design, ohromná variabilita a invence jsou jedny z předností, které neomylně Lotus charakterizují.
Tak jak je již obvyklé u Zahy Hadid i Lotus není střídmým dílem, které neoplývá dynamickým designem. Lotus navíc přináší rafinovanou funkčnost, jakož i praktičnost, která dává dílu vysoce kladné hodnocení , které si právem zaslouží.
Foto a zdroj: Zaha Hadid