25. března 2014 –– interiér –– Tereza Rudolfová
Nedaleko města San Salvador ve státě Salvador se v divoké džungli architekt José Roberto Paredes rozhodl postavit dům pro sebe a svou rodinu. Nastal tak nelehký úkol propojit místo plné života a barev se zásahem člověka. A tak vznikla Casa Tuscania, dům kombinující rozmanitou přírodu s pocitem hřejivého domova.
Paredes se rozhodl navíc neubrat deštnému pralesu v okolí San Salvadoru tolik prostoru. Dům je vklíněn mezi stromy, čímž došlo k úzkému kontaktu s přírodou. Rozhodl se pro širokou škálu materiálů, které jsou kombinovány a využívány pro jejich různé pozitivní vlastnosti. Beton by měl zabránit přehřívání, ale kvůli ztrátě kontaktu s okolím je velká část domu skleněná.
Střecha z polykarbonátu propouští příjemné tlumené světlo, kterého se díky korunám blízkých stromů příliš do domu jiným směrem nedostane. A nakonec nechybí dřevo, klasický přírodní materiál. Interiér je prostý a jednoduchý, Paredes se snažil být skromný a tak dům neplýtvá prostory pro oddělené činnosti.
Do domu se vstupuje přes jednoduchou lávku, která návštěvníka navede přímo do obytného prostoru, jenž nachází v prvním nadzemním podlaží. Dlouhý jídelní stůl jasně naznačuje význam středu rodinného života. Nad stolem je umístěno malé vestavěné patro, které slouží jako místo relaxace s rozhledem a to jak po domě, tak i po jeho okolí. Při sestupu do přízemí se člověk ocitne v prostoru věnovaném jednotlivým ložnicím.
Casa Tuscania perfektně zapadá do svého okolí, rozhodně diváka neruší v pozorování přírody. Navíc díky ustupujícímu patru vznikl prostor pro terasu. Dům je zakončen lomenou stříškou. Jedna stěna domu je z betonu, který nabízí pevné zázemí a skvělou ochrany proti slunci, druhá část je naopak prosklená, celou budovu povznáší a odlehčuje. Doplňující dřevo zaručuje dokonalé propojení s okolím.
Čtěte další články na téma bydlení
Foto a zdroj: José Roberto Paredes