21. září 2017 –– interiér –– Ondřej Krynek
Dvojice britských designérů Ninela Ivanova a Sebastian Cox prezentuje na aktuálně konané přehlídce Design Frontiers 2017 v Londýně výsledky svých experimentů s podhoubím a dřevem. Jejich první kolekce svítidel a nábytku ukazuje ve fázi prototypů neobjevené možnosti využití přírodních materiálů v designu.
Ninela Ivanova je známá svým výzkumem v oblasti materiálů a to především hub, které aplikuje na textilie, struktury či dekorativní objekty. Před nedávnem se spojila se Sebastianem Coxem, se kterým vytvořila laboratoř, kde zkoumají starodávný materiálový vztah mezi dřevem a myceliem neboli podhoubím. Jejich první nadějné výsledky jsou aktuálně vystaveny na přehlídce třiceti talentů Design Frontiers 2017, který se koná do 24. září v rámci London Design Festival 2017.
Jejich první představené prototypy se dají rozdělit na dvě kategorie. Prvním jsou svítidla, která jsou tvořena silnou vrstvou podhoubí propojeného se dřevem. Takové efektní materiálové spojení tvoří stínidlo klasických tvarů, které je dále doplněno klasickou objímkou pro žárovku a textilním kabelem. Prozatím byly navrženy dva tvary v několika exemplářích, na kterých je vidět jednotnost tvaru, ale díky přírodnímu materiálu unikátnost každého kusu.
Druhým představeným produktem je stolička, která ukazuje možnost použití materiálu i na sedací a další nábytek. Stolička má samozřejmě klasickou dřevěnou konstrukci a tradiční kulatý tvar. Zajímavost je právě v povrchu, který je tvořen opět spojením dřeva a mycelia. Každý kus je opět originál. Kdy by se mohly tyto produkty vyrábět a za jakou cenu je zatím ve hvězdách.
Čtěte další články na téma nábytek a svítidlo
Foto: Petr Krejci
Zdroj: Ninela Ivanova a Sebastian Cox