16. října 2018 –– interiér –– Ondřej Krynek
Dvojice architektů Horský a Jeřábek dokončila rekonstrukci měšťanského domu v Příboru. Památkově chráněný dům stojící uprostřed obytné zástavby, jehož historie sahá až do roku 1570, byl očištěn od zásahů z 80. let a byly mu navráceny původní prvky. V přízemí vznikl společenský prostor a v dalších patrech potom bydlení.
„Řešený měšťanský dům je chráněnou kulturní památkou. Navrhli jsme celkovou rekonstrukci, díky které byl dům očištěn od nežádoucích destruktivních zásahů z 80. let 20. století, a byly v maximální míře obnoveny mnohé původní prvky v souladu s památkovou péčí,“ uvádí architekti k rekonstrukci domu, jenž byl téměř 25 let po pádu totalitního režimu opuštěný a zanedbaný.
„Garáž a dílny pro elektrikáře a natěrače v rámci tehdejších komunálních služeb, se proměnily ve společenské prostory s využitím pro konání komorních koncertů, přednášek, výstav, apod. Zrušením temné komory na levé straně u hlavního průčelí získal dům důstojný vstupní foyer a zároveň uvolněný komunikační uzel – nejstarší dochovaný prostor zaklenut valenou klenbou s lunetami a vydlážděn oblázkovou mozaikou. Obytná patra získala vylepšená dispoziční řešení,“ dodávají.
Architekti velmi zdařile obnovili původní konstrukce, v přízemí vytvořili dle dobových fotografií historizující dřevěné výkladce pro dva malé krámky v přízemí a použili tradiční materiály v kombinaci kontrastu starého a nového. Interiér byl doplněn o originálně řešené osvětlení, zábradlí a schodišťová madla. Není divu, že projekt byl Národním památkovým ústavem nominován na jednu z cen pro zdařilé rekonstrukce.
Čtěte další články na téma rekonstrukce a interiér
Foto: Ondřej Pavlačík
Zdroj: Archi dílna