9. prosince 2019 –– interiér –– Ondřej Krynek
Ve středočeském městě Všetaty byl otevřen Památník Jana Palacha, který vznikl přestavbou původního vesnického domku rodiny Palachových. Proměnu navrhli v architektonické soutěži architekti Miroslav Cikán a Pavla Melková z ateliéru MCA. Výraznou proměnou prošel nejen samotný dům, ale také okolí s expozicí spojených s Palachovou smrtí.
„Architekti navrhli nadčasový projekt, který vnímá Palachovo sebeupálení jako klín, který rozdělil společnost a hluboce zasáhl osudy celé rodiny. Současně ale projekt otevírá Palachův odkaz široké veřejnosti a vytváří z něj věc veřejnou. Hlavním úkolem bylo zachytit a interpretovat hrdinský Palachův skutek, jeho vliv na osudy společnosti a samotné rodiny, citlivě včlenit Památník do prostoru Všetat a v neposlední řadě si poradit s komplikovaným prostorem domu, kde Jan Palach strávil své dětství a mládí,“ uvádí zástupci Národního muzea, které památník spravuje.
„Součástí Památníku Jana Palacha je také historická expozice, která přibližuje především životní příběh Jana Palacha a jeho protest, kterým chtěl 16. ledna 1969 vyburcovat veřejnost z rezignace, do níž upadala necelých pět měsíců po srpnové okupaci. V expozici jsou k vidění jak autentické předměty, tak interaktivní obrazovky, které zprostředkují návštěvníkům dobové obrazové a zvukové záznamy. Díky tomu návštěvníci poznají nejen rodinné prostředí, ve kterém Jan Palach vyrůstal, ale rovněž jeho další životní osudy až do ledna 1969. Expozice zachycuje i reakce společnosti a státní moci na Palachův čin nejen v roce 1969, ale také v následujícím období tzv. normalizace a rovněž po roce 1989,“ dodávají.
Čtěte další články na téma památník
Foto a zdroj: Národní muzeum