3. ledna 2021 –– interiér –– Ondřej Krynek
V čínském městě Xiamen, česky přepisovaném jako Sia-men, bylo dokončeno a otevřeno Yingliang Stone Natural History Museum, který navrhl pekingský Atelier Alter Architects. Stavba tolik nezaujme z exteriéru jako v interiéru. Architektu se inspirovali tvarem krystalů a tmavý interiér se světlíky složili z prolínajících se ostře řezaných betonových ploch.
Muzeum má jasné poslání a to vyprávět příběhy fosílií poutavým způsobem a to nejen objevů, ale také vývoj jejich objevování, zkoumání fosílií a celkovému odvětví přírodních věd. Osloven byl proto pekingský ateliér Alter Architects, který navrhl extravagantní objekt, který vás do světa fosilií vtáhne více v interiéru než exteriéru.
Architektu se při navrhování inspirovali nerosty a to přímo krystalickou geometrií. Jednotlivým nerostům na nákresu hmoty usekali špičky a vznikl jim prostor protínající se v základu s několika komíny. Hlavní prostor posloužil jako přízemí a komíny jako světlíky nebo výstavní prostory. Obálka je nepříliš zajímavá, ale už od vstupu je vidět povedené řešení.
Hlavním prostorem objektu s 2 600 metrů užitné plochy je otevřené átrium, které plynule přechází v expozice členěné do několika podlaží. Jednotný šedý interiér připomínající kámen je díky nasvícení efektní. Samotné expozice evokují vesmírné koráby ze sci-fi filmů a pro fanouška fosílií jsou rájem na zemi.
Čtěte další články na téma muzeum
Foto a zdroj: Atelier Alter Architects