27. května 2021 –– interiér –– Ondřej Krynek
Britský architektonický ateliér Foster + Partners dokončil další ze svých zdařilých rekonstrukcí a v italském Římě byl otevřen Apple Via del Corso. V samotném srdci města byl přestavěn palác Palazzo Marignoli. který původně v roce 1873 postavil slavný architekt Salvatore Bianchi. Nyní je z něj Apple Store plný mramoru i řady původních výzdob.
V paláci původně bydlel markýz Filippo Marignoli a v přízemí domu se nacházelo proslulé Caffè Aragno, kde se scházeli umělci, spisovatelé a herci. Právě z této doby pochází i několik uměleckých děl, které byly pečlivě restaurovány a umístěny do renovovaného domu. Nejcennějšími díly jsou však dvě stropní malby z počátku 20. století, které byly restaurátory po tisíci hodinách práce obnoveny.
Norman Foster se svým londýnským ateliérem měli nelehký úkol a to vytvořit tradiční Apple Store v historické budově s řadou důležitých prvků. Apple uvádí, že vytvořit Apple Via del Corso byl největší z restaurátorských projektů značky. I přes to všechno byla ponechána původní fasáda a do interiéru je nabízen vhled velkými okny, která nechávají proudit přirozené denní světlo do interiéru.
V srdci domu najdeme nádvoří se vzrostlými stromy Camphora a zbytek historického kláštera svaté Marie Magdaleny. V prvním patře jsou návštěvníkům nabídnuty čtyři vstupy na vnitřní terasu s jasmínovými vinicemi a olivovníky. Zde pochází inspirace z tradičních římských teras. Dominantou interiéru jsou krom nástěnných maleb především bílé mramorové obklady a velké schodiště z roku 1888. Schodiště z kakarského mramoru bylo do posledního detailu obnoveno dle původních plánů.
Čtěte související článek na DesignMag.cz
Foster proměnil náměstí v Miláně na podzemní Apple Store s vodopády
Čtěte další články na téma obchod a Apple
Foto a zdroj: Apple