13. srpna 2021 –– interiér –– Ondřej Krynek
Při rekonstrukci zanedbaného a poničeného secesního domu v Praze na Vinohradech v ulici Korunní vznikl půdní byt. Podle návrhu ateliéru Caraa byla obnovena původní krása celého domu, přistavěn skleněný výtah a realizován dvoupodlažní byt o velkorysé ploše 200 metrů čtverečních. Jeho dominantou jsou vysoké stropy a přiznané trámy.
„Zadání investora bylo definováno jako vytvoření prostorově a dispozičně velkorysého podkrovního bytu na ploše cca 200 m2 se zázemím a terasou včetně veškerého interiérového vybavení a mobiliáře. Další specifikace zadání nebyla daná, budoucí počet uživatelů, počet pokojů, koupelen, jejich vybavení a standardy – vše vznikalo postupně, investor se účastnil procesu navrhování, návrh se průběžně upravoval,“ uvádí architekti Štěpán Kubíček a Martina Buřičová z ateliéru Caraa.
„Půdní byt je současný, vzdušný, světlý, podstata návrhu vychází z charakteru secesního domu. V domě je zachovalé původní secesní zábradlí, leptaná skla, okrasné mříže… V návrhu interiéru se nejedná se o repliky, ale použití daného tvarosloví. Použité materiály jsou poctivé, tradiční: autentická původní cihla, masivní dubové a ořechové dřevo, sklo, přiznané surové ocelové prvky, slinutá, pálená, neglazovaná ručně sypaná historická dlažba, sklo, len, vlna, litina atd. Vzor dlažby v hale bytu vychází z plnobarevného vzoru zachované dlažby na chodbách a podestách domu. Je abstrahován a převeden do černobílé formy,“ dodávají.
Interiér bytu je příjemný díky hned několika ohledům. První je výška stropů, kde v první patře bytu je možné pohlédnout do přízemí bytu. Druhá je barevnost, která čerpá z klasické bílé a dřeva. Pro někoho ho tam bude moc a bude působit až venkovsky, ale ve výsledku působí čistě a hřejivě. Moderních prvků je v interiéru málo, zcela patřičně vzhledem ke smýšlení investora.
Čtěte další články na téma bydlení a rekonstrukce
Foto: Andrea Thiel Lhotáková
Zdroj: Caraa