20. října 2021 –– interiér –– Ondřej Krynek
Interiér předsálí České filharmonie v Rudolfinu se dočkal rekonstrukce a oživení podle návrhu ateliéru Lenka Míková architekti. Do historického objektu byly s respektem k budově vsazeny nové objekty od posezení ve formě laviček přes výstavní panely až po vybavení obchodu. Všechny nové prvky mají jednotící linku.
„Nový interiér tvoří celkem tři propojené části – dva krajní salónky, Bělohlávkův poslechový salónek a obchod se suvenýry Rudolfinum shop, a střední foyer s výstavou. Její instalaci tvoří dva volně stojící vertikální objekty, zdánlivě monolitické mosazné obelisky. Při průchodu k šatnám svou kratší stranou zrcadlí historický prostor a lákají návštěvníky k sobě i k salónkům. Obsah výstavy nesou podsvícené panely na delších stranách objektů kryté zlatavým reflexním sklem, historické fotografie a texty vystupují jakoby z hloubky panelu v několika vrstvách. Díky stmívatelnému podsvícení jde panely rozzářit a tím výstavu zdůraznit, anebo přizpůsobit dění. Naším záměrem bylo vytvořit svébytné objekty se vztahem k prostoru, ne pouhé nosiče informací. Na koncepci expozice spolupracovala designérka Miroko Maroko, která měla na starosti kompletní grafické řešení výstavy. Foyer doplňují dřevěné lavičky s mosazným soklem,“ uvádí architektka Lenka Míková.
„Salónku s obchodem se suvenýry na pravém konci foyer dominuje centrální oktogonální stůl zrcadlící ornament dlažby v mosazném povrchu, který stejně jako dřevěné výstavní stěny v okolních nikách umožňuje různé variace prodejní expozice. Prodejní pult s pokladnou je přisazený k výstavní stěně v nice mezi dveřmi pro dobrý kontakt prodejce se zákazníky i celkový přehled. Tmavá dřevěná dýha a plná záda výstavních stěn celý prostor vizuálně sjednocují, rastr konstrukce je naopak člení na různě velká pole, aby se různorodé produkty vzájemně nerušily.“ dodává.
Asi nejvýraznějšími prvky nového interiéru jsou tři nové sedačky oděné do sametu, které najdete v poslechovém salonku. V područkách křesel jsou ukryta sluchátka a tablet nabízející možnost přehrát si repertoár filharmonie dle libosti. Ve stejném prostoru najdete menší knihovnu. I zde byly pro nové prvky využity jednotící materiály jako je leštěna mosaz nebo tmavá dřevěná dýha. Všechny prvky odráží ornamenty použité na původních podlahách.
Čtěte související článek na DesignMag.cz
Lenka Míková navrhla pražský podzemní hodinový hotel Relax Underground
Čtěte další články na téma interiér a Lenka Míková
Foto: Tomáš Souček
Zdroj: Lenka Míková