27. prosince 2022 –– média –– Ondřej Krynek
V polovině prosince proběhl křest knihy Expati, kterou vytvořili Adam Gebrian a Eugen Liška. Čtenáře zavede do různých koutů světa od Vietnamu a USA přes Velkou Británii přes Portugalsko až do Dánska. Zaměřuje se na život a tvorbu architektů a architektek ve slavných mezinárodních ateliérech jako je například BIG, Foster + Partners, Heatherwick Studio, Kenzo Tange a další.
„Kniha nabízí celkem 10 životních příběhů českých architektů a architektek. Ačkoliv mají všechny kapitoly stejnou strukturu v podobě souvislého vyprávění v první osobě, každá z nich je jedinečná ve svém obsahu a zaměření. Jan Vranovský, který posledních devět let žil v Tokiu, vysvětluje, proč je v případě Evropana prakticky nemožné Japonsku úplně porozumět (a proč o to sami Japonci nestojí). Ondřej Tichý s úsměvem vzpomíná na to, že jeho budoucí zaměstnavatele z velkých světových kanceláří vždy nejvíc zaujaly studentské projekty, ze kterých měl na škole nejhorší známky. Bára Šafářová se v Texasu zabývala vlivem urbanismu na sociální (ne)spravedlnost, zatímco Dana Čupková vynalézá za pomocí robotů v Pittsburghu nové materiály z odpadu,“ uvádí CAMP, který za vydáním knihy stojí.
„Jan Magasanik, který se aktuálně v dánském studiu BIG podílí na tvorbě návrhu Vltavské filharmonie, vzpomíná na své první setkání s Bjarke Ingelsem, které pro slavného dánského architekta skončilo málem fatálně. Matěj Draslar vysvětluje, proč je Švýcarsko pro architekty „zlatá klec“ a Petr Štefek zase prozradí úspěšný recept na originální žádost o zaměstnání (hrst lentilek). O tom, jakou výhodu má architekt pracující v Hanoji díky tomu, že se narodil na Ostravsku, spekuluje Marek Obtulović. Lenka Holcnerová v Lisabonu plánuje moředrapy a vrací lesk původním interiérům historických budov a Veronika Martykán rozebírá komplexnost takového obřího projektu, jakým byla konverze památkově chráněné elektrárny Battersea na jižním břehu Temže. Publikaci uzavírá bonusový rozhovor s mladou architektkou Martinou Požárovou, o tom, co se muselo všechno stát, aby si uprostřed pandemie našla práci ve Švýcarsku,“ dodávají ke knize Expati s podtitulem Příběhy českých architektů a architektek v zahraničí. Cena knihy je 350 českých korun.
Čtěte související článek na DesignMag.cz
Produktový designér Matěj Coufal napsal knihu Metr s podtitulem Nástroj designéra
Čtěte další články na téma kniha
Foto: Jan Malý
Zdroj: CAMP