8. listopadu 2024 –– média –– Ondřej Krynek
Chataření a chalupaření je český fenomén a neoslabuje ani v době moderní a předává se z generace na generaci. Staví se nové chaty a chalupy, které mají často originální design, řešení i interiér. Právě takové výjimečné počiny shromáždila česká kniha Chaty, která dostala podtitul Architektura za branou každodennosti. Najdete v ní neobyčejné české chaty a chalupy, rozhovory i pohled do historie.
„Dětství naší generace – to jsou mlhavé vzpomínky na konec komunismu v typickém paneláku na sídlišti v okresním městě. Šedá realita manšestrových kalhot a škrobených košil se o víkendu měnila v přesun na chatu. Tyto víkendy byly dlouhodobým kurzem MacGyvera, Přemka Podlahy a Rychlých šípů v jednom. Nekonečné zkoumání, objevování a učení: základy tesařství, zámečnictví, truhlařiny, zdění, betonování, zahradní architektury, pěstitelství, lovu a přežití,“ říká architekt Ivan Boroš z ateliéru Edit, jehož apel v knize vyznívá směrem ke spolupráci budoucích stavitelů s architekty.
„Tato forma rekreace však není jen českou specialitou, jak by se možná na první pohled mohlo zdát. Nejvíce víkendových či letních domků a chat můžeme vidět ve skandinávských zemích, nicméně rozmanité typy rekreačních objektů byly využívány na obou stranách někdejší železné opony. Nutnost odreagovat se od městského způsobu života, každodenního stresu a rutiny a načerpat potřebnou energii v přírodě se ukazuje jako společný jmenovatel nejen českého chataření a chalupaření, ale i různých typů druhého bydlení v zahraničí,“ říká socioložka Petra Schindler Wisten, jejíž širší vhled do problematiky chalupaření v knize najdete na několika stranách. Kniha vyjde na 1 290 českých korun.
Čtěte související článek na DesignMag.cz
Vychází 300stránková kniha Sauna se 39 nejzajímavějšími českými saunami
Čtěte další články na téma bydlení a DM
Foto a zdroj: Archizoom Shop