16. března 2010 –– média –– Ondřej Krynek
Do prodeje se u nás dostala kniha od nakladatelství Slovart s všeříkajícím názvem Design 20. století, která především obrazovou formou na téměř 700 stranách přibližuje začátek designu a jeho vzestup až k velkým designerům a dnes již legendárním produktům. Záběr je široký od módy přes nábytek a svítidla až po elektroniku a automobily.
Na začátku roku se do knihkupectví dostala silná 30 na 30 centimetrů velká kniha od českého nakladatelství Slovart, která shrnuje to nejlepší z designu minulého století. Z italštiny do češtiny, angličtiny, polštiny a maďarštiny přeložená kniha je zevrubně uvedena několika slovy z prologu k Manifestu, kterými Walter Gropius založil Bauhaus a tím položil i základní kámen designu dnešního pojetí, jakožto oboru, kde umění začalo figurovat v běžném domácím životě.
Od té doby, za přispění technologického pokroku, došlo k masivnějšímu šíření designu, jakožto formy a funkce té nejvyšší kvality při zachování rozumných výší nákladů. Počátky designu jsou, mimo 60 obrazových stran, krátce popsány i následovně jakožto šíření nového uměleckého stylu po Evropě pod různými přivlastněnými názvy, skrze tkaniny, nábytek, osvětlení, reklamu, módu i zařízení v ulicích měst. To je bohužel vše k příliš malé textové části knihy, která čítá sotva dvě strany a následný úvod k obsahovým sekcím. Zbytek z přesně 672 stran je věnováno fotografiím toho co se výrazně zapsalo do historie lidstva nebo výrazně ovlivnilo naše domácnosti.
Obsah je řazen do sekcí jako Nábytek, Osvětlení, Oděvní design, Předměty denní potřeby, Komunikační a domácí elektronika, Automobilový design i Nádoby a vázy. Asi nejobsáhlejší sekcí je Nábytek, který skrývá opravdové poklady od velkých světových designerů jako Arne Jacobsen, Verner Panton, Fernando Campana či Ludwig Mies Van der Rohe až po ty méně známé, jejíchž nábytek dodnes inspiruje interiérové designery. Osvětlení zastupují designeři jako Alvar Aalto, Marcel Wanders, Tom Dixon a mnozí další ze Skandinávie, Itálie i Japonska. Oděvní design hýří rozmanitostí a ukazuje šperky, módní doplňky, tkaniny a materiály, obuv, přibližuje módní návrháře a jejich nevýznamnější počiny.
Nejrozmanitější sekcí jsou Předměty denní spotřeby v jejichž nabídce najdeme od příborů a nádobí přes tužky a budíky až po dětské skládačky a hudební nástroje. Komunikační a domácí technika pohlíží zprvu na pevné telefony a mobily jako iPhone a dostává se přes rádia až k televizím, psacím strojům a počítačům. Velký průřez nabízí i Automobilový design začínající na vozu Peugeot z roku 1894 a pokračujícím na vozech Bugatti až k Fiat 500, Smart, Porsche či Lamborghini. Nádoby a vázy je rubrikou plnou nejroztodivnějších váz, obalů a dekoračních předmětů.
Foto: Ondřej Lazar Krynek
Zdroj: Slovart