13. června 2010 –– média –– Ondřej Krynek
Šedesát největších architektonických skvostů z celého světa určených pro veřejnost jako stadiony, letiště, výstavní pavilony, koncertní haly, knihovny, kostely nebo třeba bazén, byly shromážděny v právě vydané knize Public Architecture Now! od nakladatelství Taschen. Setkáváme se zde na více jak čtyř stech stranách s nejlepšími světovými architekty.
Objevují se tendence rozdělovat architekturu na veřejnou a soukromou. Té veřejné, určené většinou pro větší masy lidí se věnuje čerstvě vydaná anglicky, německy a francouzsky psaná kniha Public Architecture Now!, která shromažďuje výběr z té nejlepší nově postavené architektury od Španělska po Norsko a přes Čínu od Chile po USA.
Přesně 416 stran ve flexi vazbě nashromáždil Philip Jodidio, jenž je autorem slavných knih ze série Architecture Now! a dalších, které slaví již několik let po světě ohromný úspěch svým výběrem i zpracováním. Obsah knihy je členěn typickým způsobem pro tuto sérii. Od obsahu se dostáváme asi ke 40 stranám úvodu pojednávající výpravnou formou o veřejné architektuře. Zbylých asi 350 stran je věnováno samotným stavbám, jejich popisům, nákresům, plánům i architektům.
Mimo těch slavných staveb jako je galerie Punta Della Dogana a Tadao Ando, pekingské Divadlo a Paul Andreu, most Quarto Ponte a Santiago Calatrava, škola Central Los Angeles Area High School a Coop Himmelblau, kostel ve Foligno od studia Fuksas, Serpentine pavilon a Frank O. Gehry, hamburská filharmonie od Herzog & de Meuron, kodaňský Royal Playhouse od Lundgaard & Tranberg, bazény Les Bains des Docks a Jean Nouvel či MUMUTH od UNStudio, je zde prezentováno mnoho neznámých a bravurních architektonických počinů.
Kniha velmi přehledně a poměrně dostatečně shrnuje vývoj architektury pro veřejnost v posledních pěti letech a díky několika málo vizualizacím kouká i do budoucnosti na právě připravované či dokončované projekty. Díky širokému záběru zároveň představuje i menší a ne tolik známá architektonická studia. Cena knihy je momentálně necelých 30 euro tedy asi 780 českých korun a je možné ji objednat přímo u vydavatelství.
Foto: Ondřej Lazar Krynek
Zdroj: Taschen