21. ledna 2012 –– média –– Kristina Sedeke
Vogue vychází již více než sto let ve více jak dvaceti zemích světa, což ho činí nejúspěšnějším módním časopisem všech dob. Objevil takové osobnosti jako je fotograf Michel Comte, designér Marc Jacobs a pro modelky je jedním z vrcholů kariéry. Byl inspirací pro celosvětový bestseller Ďábel nosí Pradu, jehož filmová adaptace byla navržena na Oscara.
Vogue začal vycházet jako společenský týdeník v roce 1892, měsíčníkem se stal až v roce 1978. V 60. letech americký Vogue působil jako ústřední médium kulturní revoluce otevřeně diskutující sexualitu a současné lokální umění, což vyzdvihlo například Andyho Warhola a objevilo řadu módních legend, například Suzzy Parker a Twiggy. Za celou historii Vogue se na obálce objevili pouze tři muži, herci Richard Gere a George Clooney a basketbalista James LeBron. Nejstarší modelkou na obálce Vogue se stala v roce 2011 Meryl Streep ve svých 62 letech.
První obálky Vogue plnily kreslené ilustrace a obrázky s módní tématikou. Mimo loga zde chyběl jakýkoliv text. Logo nemělo pevně stanovený font a měnilo se takřka každé číslo. To jsem měnilo zejména ve třicátých letech, kdy každé číslo zdobil jiný font. Konečnou, a již neměnnou, podobu získalo až ke konci druhé světové války. Během padesátých let se grafická proměna věnovala obálce. Postupně přibývalo textu a začaly se používat fotografie.
Obálka Vogue, tak, jak ji známe dnes, vznikla až v šedesátých letech. Od sedmdesátých let na titulní straně Vogue vídáme tváře známých osobností, zpravidla žen. Mimo slavné modelky, herečky a zpěvačky se na první stránce Vogue objevila také Oprah Winfrey a Michell Obama. Rekordmankou je Kate Moss, která se objevila 39krát na obálce Vogue UK, šestnáctkrát na Vogue Paris a devětkrát na Vogue US.
Obálka francouzského Vogue v srpnu 2011 pohoršila fotkami desetileté Thylane Lena-Rose Blondeau stylizované jako dospělé modelky včetně make-upu a jehlových podpatků. Přestože má obálka působit pouze jako ilustrace ke článku o vhodnosti make-upu úměrně k věku, zvedla vlnu kritiky zejména ze strany dětských psychologů. Italský Vogue rozvířil módní vody obálkou se modelkou s pasem o průměru 33 cm. Extrémně úzký pas, gotické líčení a piercing měly upozornit na zvrácenosti současné módy, i tak se ale staly terčem kritiky.
Japonský Vogue zvedl vlnu otázek, když k focení pro obálku svého čísla zvolil Američanku Crystal Renn, které stylistka upravila oční okolí lepící pákou, aby vytvořila výraz šikmých očí. Italský Vogue se rozhodl prolomit kult extrémní štíhlosti a začal spolupracovat s plnoštíhlými modelkami, které neváhal v červnu letošního roku umístit přímo na obálku. Palec nahoru. V České republice Vogue prozatím nevychází, i když příznivců zde má mnoho. Útěchou všem může být skvělý digitální archiv všech čísel a všech stran od roku 1892 on-line na stránkách Vogue.
DesignVid.cz nabízí video Vogue nabízí digitální archiv čísel od roku 1892
Čtěte všechny články na téma časopis a móda
Foto a zdroj: Vogue