14. července 2013 –– média –– Ondřej Krynek
V nákladu pouhých 400 výtisků vyšla kniha s názvem Móda olomouckých salonů za první republiky a ještě chvíli poté. Na 88 stranách mapuje kulturu odívání v Olomouci v letech 1930 až 1948 s tím, že se výrazně zaměřuje na salón, který patřil Marii Zolotarevové. Elegantní šaty se tehdy na míru šily tehdejší olomoucké honoraci.
„Některé šaty její produkce se v současné době nacházejí ve sbírkách Uměleckoprůmyslového musea v Praze. Její rukopis se nese v duchu střízlivé elegance, perfektního vypracování detailů a nadčasovosti. Marie Zolotarevová jezdila pravidelně do Vídně a Paříže, ať už na módní přehlídky nebo nakupovat látky a přehled o světovém módním dění si držela i ve stáří, když už se módní tvorbě profesionálně nevěnovala,“ říká hlavní autorka knihy Veronika Šubrtová.
V knize, na níž se podílelo i dalších pět autorů, najedeme i několik stran o dalších vybraných módních salónech jako například velké obchodní domy ASO a Huňka. Svým zákaznicím v té době nabízely jak modely od světových módních návrhářů tak jim šily šaty na zakázku a tvořili i velkolepé módní přehlídky. Zmíněny jsou i středně velké firmy jako Engelmann a spol nebo Bratři Středové.
Zajímavostí je, že Veronika Šubrtová čerpala podklady pro knihu přímo z archivních firemních materiálů SOKA v Olomouci a z dobových regionálních tiskovin, jako tehdejší Moravský deník, Moravský večerník, Našinec, Pozor a německý Mährisches Tagblatt. „Z těchto periodik jsem čerpala zejména informace o módních přehlídkách, inzeráty oděvních firem a také dobové články o módě s kresbami,“ dodala autorka.
Čtěte všechny články na téma móda a kniha
Foto a zdroj: Veronika Šubrtová